Zadania ślubnego fotografa

Większości z nas wydawać by się mogło, że praca fotografa na ślubie nie należy do najtrudniejszych zadań. Wszyscy wyglądają pięknie, w tle pojawiają się odpowiednie dekoracje, wszyscy są szczęśliwi. Jeśli jednak przyjrzymy się tej pracy nieco bliżej, okaże się, że bardzo często jest to bardzo duże wyzwanie, które wymaga od fotografa specjalistycznych umiejętności, wrażliwości, a często nawet kreatywności, by zrobić odpowiednie ujęcie.

Kreatywność fotografa na ślubie

fotograf ślubnyKiedy planujemy i organizujemy nasz ślub, fotograf ślubny dla większości z nas, jest jedną z pierwszych osób, z którą się kontaktujemy, by zarezerwować termin. Każda młoda para chce bowiem, by zdjęcia, które zostaną wykonane podczas tak ważnej dla nich uroczystości, były piękną pamiątką, utrwalającą emocje, które towarzyszą podczas tego wieczoru zarówno im, jak i ich gościom. Wybieramy więc fotografa, którego zdjęcia najbardziej do nas przemawiają, którego styl wykonywania i opracowywania fotografii nam w największym stopniu odpowiada. Co jednak składa się na ten styl? W gruncie rzeczy wytężona praca. Fotograf, jeśli chce wykonać urzekające zdjęcia ślubne, musi znać miejsce, w którym odbywa się ślub i zabawa weselna. Poprzez znajomość tego miejsca nie należy rozumieć adresu, pod którym się dane miejsce mieści, ale jego budowę, oświetlenie, wszelkie możliwości, jakie to pomieszczenie daje, a także ograniczenia. Fotograf musi wiedzieć wcześniej, w jakim miejscu będzie stał zespół na sali, jak duży jest parkiet, jak będzie oświetlony, gdzie będą stoły w sali weselnej. Wszystko to ma bowiem wpływ na to, jaką ilością miejsca będzie dysponował fotograf, a co za tym idzie, jakie przesłony i obiektywy zostaną przez niego wykorzystane podczas wykonywania pracy. Dodatkowo fotograf będzie zwracał uwagę na każdą osobę, która znajdzie się na weselu, starając się wydobyć na zdjęciach jej naturalne piękno i zachowanie. Dzięki temu zdjęcia nie są pozowane, ale wzbudzają wspomnienia tamtej nocy, doskonale ją upamiętniając zarówno dla państwa młodych, jak i dla ich gości, którzy wraz z nimi świętowali w imię miłości.

Fotografia ślubna to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych typów fotografii. Aby to było możliwe, konieczne jest połączenie kilku składników. Musimy w jednej sali zgromadzić zakochanych w sobie ludzi, ludzi, którzy cieszą się ich szczęściem i wspólnie się bawią, a także fotografa, który dysponuje umiejętnością miękkiego wydobycia tych wszystkich uczuć i emocji na obrazie wykonanego przez siebie ujęcia.