Architektoniczne ściany z płyt betonowych

Beton to bardzo stary wynalazek, stosowany jeszcze w starożytności przez ówczesne cywilizacje. Dzięki niemu mogło powstać wiele budowli, których niemożliwe byłoby wybudowanie bez zastosowania tej technologii. Rewolucyjne połączenie kruszywa, cementu i wody daje mocny związek, z którego można formować dowolne kształty, i który po wyschnięciu jest twardy jak skała. Te cechy betonu sprawiają, że znalazł on liczne zastosowania.

Ścienna płyta architektoniczna

ścienne płyty architektoniczneMożliwość formowania mieszanek betonowych w dowolny sposób sprawił, że można ją wykorzystywać poza pierwotnym zastosowaniem także do innych celów. Dla jednych konstrukcje betonowe są brzydkie i o raczej przygnębiającym wyglądzie, jednak niektórzy po odpowiednim uformowaniu budują z niego całkiem ładne przedmioty. Beton jak się okazuje może być też materiałem ozdobnym. Wykorzystuje się go na przykład do zdobienia ścian budynków stosując odpowiednio wyprofilowane kształty. Wykonuje się z betonu ścienne płyty architektoniczne, które są przyklejane do ścian tworząc całościowy efekt. Kształty powierzchni płyt powstają jeszcze na etapie układania mieszanki betonowej w formie. Formę przygotowuje się wcześniej z gipsu, drewna lub nawet żeliwnych odlewów. Pomysłów na rodzaje kształtów jakie mogą mieć płyty ścienne jest wiele i tak naprawdę możliwości nie są ograniczone niczym poza wyobraźnią twórców. Płyty wykonane z odpowiednich mieszanek betonowych mogą być bardzo gładkie i sprawiać estetyczne wrażenie. Można je pomalować lub zastosować gotowe barwniki wewnątrz mieszanek betonowych. Częstym pomysłem na takie płyty jest zastosowanie odpowiedniego kruszywa i wykonanie powierzchni w sposób uwydatniających rodzaj i strukturę, przez co można otrzymać naprawdę ciekawe gradienty powierzchni, które doskonale będą się sprawdzały na niektórych ścianach. Ścienne płyty z betonu muszą mieć odpowiednio wyważoną grubość, gdyż zbyt grube płyty będą ciężkie i trudno je będzie utrzymać za pomocą kleju na ścianie, natomiast płyty zbyt cienkie mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Aby nieco poprawić taką sytuacje stosuje się zbrojenie kratowe w takich płytach, dzięki czemu ich lekkość może iść w parze także z mocną konstrukcją.

Mnogość form płyt ściennych z betonu i ich przystępna cena sprawia, że są bardzo chętnie wybieranym elementem dekoracyjnym w naszych domach. Sprawdzają się doskonale nie tylko na ścianach wewnętrznych, ale także na ścianach zewnętrznych, gdyż jak to beton są dość odporne na warunki atmosferyczne i nie ulegają przez to zbytniej degradacji.