Aspekty prowadzenia firmy w Niemczech

 

Prowadzenie działalności gospodarczej to zadanie wymagające dużej samodyscypliny, umiejętności analitycznych. Przed przedsiębiorcą stoją bowiem wyzwania, którym nie każda osoba jest w stanie sprostać. Sprawa nabiera jeszcze poważniejszego wymiaru jeśli ktoś zdecyduje się na założenie firmy poza granicami Polski. Na szczęście sama procedura założenia firmy w krajach członkowskich unii europejskiej ma charakter uproszczony. Wynika to z przepisów o swobodnym przepływie osób i usług w ramach unii. Ogromna liczba obywateli naszego kraju skorzystała z możliwości podjęcia pracy na innych niż polski rynek.

Firma w Niemczech krok po kroku

gewerba w niemczechProces zakładania firmy, a przynajmniej początkowa jego faza do złudzenia przypomina procedurę z jaką spotykają się przedsiębiorcy w Polsce. Pierwszym krokiem do założenia działalności gospodarczej tzw. Gewerby w Niemczech jest zapewnienie siedziby firmy. Można to zrobić na trzy sposoby. Odpowiedni lokal można kupić, wynająć lub skorzystać z usług firm oferujących adres i przechowywanie wszystkich dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli. Najlepszym wyjściem jest zadbanie o zdobycie meldunku w Niemczech co pozwoli na korzystanie z atrakcyjnych ulg podatkowych. Następnym krokiem może już być wizyta w Gewerbeamt. Musimy posiadać przy sobie dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu oraz dokument potwierdzający prawo do lokalu. Rejestracja firmy w urzędzie potrwa zaledwie kilka minut i będzie nas kosztować 20 euro. Po wizycie w Gewerbeamt jesteśmy już przedsiębiorcami i możemy się spodziewać dalszych kroków, które będą wynikać z powiadomienia urzędu skarbowego i izby rzemieślniczej o nowym podmiocie. Jeżeli dobrze przeanalizowaliśmy przychody w pierwszym roku podatkowym warto mieć wpływ na formę opodatkowania. Jeżeli jesteśmy pewni, że przychody przekroczą 17.500 euro zadeklarujmy to w formularzu otrzymanym ze skarbówki. Będziemy wówczas płatnikami podatku VAT. Jeżeli nasze przychody nie osiągną wskazanego pułapu będziemy z tego zwolnieni. Jeżeli natomiast nie podejmiemy żadnych kroków urząd skarbowy automatycznie przypisze naszą firmę do vatowców. Zaleca się aby być w kontakcie z biurem doradztwa podatkowego, który będzie kontrolował na bieżąco naszą dokumentację księgową. Tak prowadzona odpowiednia gewerba w Niemczech ma duże szanse na osiągnięcie sukcesu. Sprawa następna to kwestia składek za przynależność do izby rzemieślniczej. Jeżeli nasze usługi będą świadczone w zakresie zawodów znajdujących się na liście izby to będziemy zmuszeni do opłacania składek. Informacja o naszym podmiocie również automatycznie zostaje przekazana do Urzędu Statystycznego.

Pozostaje jeszcze do załatwienia kwestia ubezpieczenia zdrowotnego, które każdy przedsiębiorca musi posiadać. Należy wybrać jedno z wielu towarzystw ubezpieczeniowych i opłacać tam składki. Posiadanie własnej firmy w Niemczech podnosi wiarygodność osoby świadczącej usługi oraz ułatwia funkcjonowanie na wymagającym rynku. Pracując na czarno narażamy się na bardzo wysokie sankcje. Przed założeniem firmy warto korzystać z darmowych szkoleń i seminariów organizowanych przez różne podmioty.