Każdy z nas z pewnością pamięta swoje czasy szkolne. Być może wciąż jeszcze uczęszczamy do szkoły, by poszerzać swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania, być może mamy ten etap już za sobą. Niezależnie od tego, czy ukończyliśmy już edukację, czy wciąż się uczymy, musimy przyznać jedno – obowiązek szkolny to duże wyzwanie dla kilku- i kilkunastoletniego człowieka, który nie zawsze daje sobie radę na każdej lekcji.
Pomoce dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli
Jako rodzice chcielibyśmy, by nasze dzieci były wzorowymi uczniami i przynosiły ze szkoły same najlepsze oceny. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, i wcale nie dlatego, że nasze pociechy nie mają ochoty na naukę. Polski system oświaty już od wielu lat wymaga przeprowadzenia gruntownych reform, które sprawią, że dziecko będzie miało zagwarantowane dobre warunki do nauki. Dziś bywa z tym bardzo różnie, nauczyciel nie zawsze jest w stanie precyzyjnie wyjaśnić każdy fragment materiału i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dzieci coraz częściej muszą chodzić na prywatne lekcje, by dostawać dobre oceny na sprawdzianach. Tymczasem w nauce niektórych przedmiotów, takich jak chemia – pomoce dydaktyczne do szkoły mogłyby znacznie poprawić tę sytuację. Mowa tu przede wszystkim o takich urządzeniach, które pokażą dziecku, że to, o czym opowiada nauczyciel na lekcji chemii ma konkretne przełożenie na praktykę i życie codzienne. Dzięki temu uczniowie chętniej sięgną po podręczniki z chemii, i będą je zgłębiać nawet we własnym zakresie. Przydatne pomoce naukowe do pracowni chemicznej to przykładowo szkło i sprzęt laboratoryjny. Chemia to nauka oparta na doświadczeniu, a więc by dobrze jej nauczać, należy zachęcać dzieci i młodzież do przeprowadzania eksperymentów. Powinny one przebiegać zawsze pod opieką i nadzorem nauczyciela, który jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo swoim podopiecznym. Nie możemy tutaj zapomnieć również o szczególnych środkach ochrony – okularach i rękawiczkach. Pomocne w nauce chemii będą też interaktywne układy okresowe pierwiastków, a także różne filmy dydaktyczne i gry, w które można zagrać w parach lub zespołach.
Nauka chemii to wspaniała przygoda, której jednak obawia się wielu uczniów. Czują oni lęk przed zadaniami, które wydają się zbyt trudne i skomplikowane, a przez to niezrozumiałe. Tymczasem nauka chemii przez zabawę może być inspirującym doświadczeniem. Pomogą w tym specjalne materiały na lekcje, takie jak tablice z wypisanymi wzorami, a także sprzęt czy probówki do doświadczeń chemicznych.