Co warto wiedzieć o depresji i jej leczeniu?

 

Depresja z roku na rok staje się jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Według różnych badaczy, dotyczy ona nawet dwudziestu procent populacji krajów wysokorozwiniętych. Dlatego bardzo ważne jest, aby lekarze rodzinni mogli bardzo szybko zdiagnozować oraz dobrać jej metody leczenia i terminowo kierować pacjenta do specjalisty na psychoterapie, która jest jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia tego schorzenia.

Objawy i sposób leczenia depresji

fachowe leczenie depresji we WrocławiuDepresja jest często ignorowana zarówno przez osoby cierpiące, jak i przez osoby wokół nich. Zamiast choroby obwinia się lenistwo, zły charakter, egoizm lub znaczny pesymizm. Warto pamiętać, że depresja nie jest po prostu złym nastrojem, ale raczej chorobą o wystarczająco wyraźnych podstawach biologicznych, którą można skutecznie wyleczyć, a wiemy już o tym, że znane są skuteczne metody leczenia. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza oraz im szybciej rozpocznie się odpowiednia terapia, tym bardziej prawdopodobne jest, że pacjent szybko wyzdrowieje, a choroba nie nawróci się i nie stanie się jeszcze bardziej poważna. Fachowe leczenie depresji we Wrocławiu obejmuje między innymi zminimalizowanie takich objawów, jak negatywny nastrój, brak koncentracji i skupienia, poczucie bezwartościowości czy zaburzenia snu. Nie należy zapominać, że depresja zwykle nie objawia się we wszystkich wymienionych tutaj objawach. Dość często pacjenci nie stresują się złym stanem umysłu, ale skarżą się na różne dolegliwości fizyczne, jak ból głowy, bóle brzucha czy drżenie rąk. W tym przypadku mówimy o ukrytej depresji, charakteryzującej się różnego rodzaju bólami migrenowymi. Metodę leczenia depresji dobiera się w zależności od zaawansowania choroby, jej przebiegu oraz dominujących objawów. Psychiatra skupia się na leczeniu depresji lekami przeciwdepresyjnymi, ale nic nie będzie tak ważne w tym przypadku, jak skuteczna psychoterapia. W tym celu należy poszukać dobrego i sprawdzonego terapeuty charakteryzującego się dużą wiedzą i doświadczeniem w leczeniu problemów wynikających z choroby depresyjnej.

Przeprowadzono wiele badań w celu potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa leków przeciwdepresyjnych, ale farmakoterapia to nie jedyne leczenie. Istnieją inne metody leczenia, w tym psychoterapia, która może nie tylko sama złagodzić objawy depresji, ale także często całkowicie ją zlikwidować. Psychoterapia pomoże pacjentowi umiejętnie dzielić się doświadczeniami, zachować ciepłe relacje rodzinne i mieć odwagę walczyć o lepsze jutro.