Czy warto podawać kotom suplementy?

Chcemy cieszyć się długim i zdrowym życiem dla naszych czworonożnych przyjaciół. Pielęgnujemy, dbamy o prawidłową ilość ruchu, jeśli trzeba zabieramy do weterynarza. Karmimy je na różne sposoby. Można stosować różne diety. Pamiętać należy, że koty są mięsożercami. Warto spojrzeć czasem na składniki, z jakich składa się karma, którą kupujemy dla naszego pupila. Możemy go karmić karmą suchą, mokrą, lub zastosować dietę BARF. Prócz tego mamy bardzo szeroki wybór producentów, smaków i konsystencji. A co z suplementami? Powinniśmy podawać je regularnie kotom?

Czy powinien kot witaminy w tabletkach jadać?

suplementy diety dla kotaMusimy pamiętać, że nie zawsze tanie znaczy lepsze. Zrozumiałe jest, że w dzisiejszych czasach oszczędzamy na wielu rzeczach. Jednak chcąc oszczędzić na zwierzęciu, trzeba mieć na uwadze fakt, że często to, co oszczędzimy na kiepskiej jakościowo karmie, wydamy za jakiś czas u weterynarza. Warto zerknąć, ile procent mięsa znajduje się w mięsnej puszce. Pamiętajmy jednak, że mięso i podroby to dwie różne rzeczy. Gotowe karmy dobrej jakości zazwyczaj posiadają potrzebne makro- i mikroelementy. Kiedy więc sięgnąć po suplementy diety dla kota? Na przykład, gdy weterynarz stwierdzi niedobór któregoś z nich. Niezbędne są one także, jeśli nasz kot jest na diecie. I to nie byle jakiej, a na diecie zwanej BARF. Co oznacza skrót BARF? Biologically Appropriate Raw Food czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta. Gdy postanowimy, że nasz kot przejdzie na dietę biologicznie dla siebie odpowiednią, musimy się bardzo dobrze przygotować. Dobrze jest na początku skonsultować to z weterynarzem i zrobić kotu badania. Warto też porozmawiać z kimś, kto taką dietę już kotu przygotowuje. W Internecie można znaleźć kalkulatory, jakie mięso i w jakiej ilości możemy kotu podawać. Jedno jest pewne. Jeśli nie chcemy naszym podopiecznym podawać całych zwierząt (razem z kośćmi, futrem i wnętrznościami), musimy im podawać suplementy diety. Niektóre dostaniemy w ludzkiej aptece, inne są specjalnymi suplementami diety dla kotów. Co jest niezbędne? Tauryna, wapń, fosfor, jod, witaminy E i D, suplementy sodu i chloru, żelaza, a także witaminy z grupy B i suplementy kwasów omega. Warto też pilnować, by kociakowi nie podawać ich za dużo, co także jest szkodliwe dla zdrowia. Dieta BARF jest dla kotów biologicznie odpowiednia. Dla właścicieli naturalnie wymagająca. Musimy się nauczyć, że posiłek szykujemy dla konkretnego kota, dlatego to my musimy się nauczyć przygotowywać odpowiednie posiłki dla naszych podopiecznych. 

Nie ważne, na jakiej diecie jest nasz kot. Ważne, żebyśmy raz na jakiś czas poszli z nim do weterynarza, który zaleci nam odpowiednie badania. Jeśli będzie potrzeba, przepisze nam odpowiednie suplementy, których brakuje naszemu kotu. Dlatego warto kupować karmę droższą, ale o lepszym składzie, które suplementy może mieć już w swoim składzie.