Czym jest nosework?

Psy, które trzymamy w mieszkaniach w blokach często nie mają możliwości wybiegać się w takim stopniu, w jakim powinny. Co więcej, niektórym bardzo energicznym psom trzeba zapewnić różnego rodzaju zabawy, które pozwolą im wykorzystywać wszystkie zmysły. Jednym z pomysłów na tego typu angażujące atrakcje jest między innymi nosework, czyli w tłumaczeniu na język polski to praca nosa. Na czym polega ta zabawa? Dla jakich psów będzie odpowiednia? Odpowiedzi na te i inne pytania w tekście poniżej.

Zabawy z udziałem węchu

akcesoria do nosework dla psaWęch psa jest niezwykle czuły, nic więc dziwnego, że wykorzystuje się go w poszukiwaniu zaginionych ludzi czy też w wykrywaniu narkotyków. Psi węch możemy również wykorzystywać podczas wspólnych zabaw. Ostatnio bardzo popularny stało się nosework, czyli właśnie praca węchem. Nie jest to jednak dla naszego czworonoga praca, lecz raczej trening połączony z dobrą zabawą, podczas której ma szansę na zdobycie kilku ulubionych smakołyków. Jak już wspomniano, pies żyjący na małej przestrzeni, szczególnie duży i bardzo energiczny, musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę porządnej zabawy, jeśli tak nie będzie, może on rozładowywać ten nadmiar energii na naszych drogocennych meblach czy innych wartościowych rzeczach. Nosework jest na tyle dobrą zabawą dla psa, nawet dużego, że nie wymaga dużej przestrzeni, ani też skomplikowanych akcesoriów. Możemy je zrobić sami lub też zakupić w dobrych sklepach zoologicznych. Jeśli interesują nas właśnie akcesoria do nosework dla psa, które sprawdzą się podczas zabaw, możemy spokojnie zakupić je również w Internecie. Jak natomiast przebiega ta zabawa? Otóż zadaniem psa jest rozpoznanie charakterystycznego zapachu i odróżnienie go od innych Nie jest oczywiście to takie proste. By pies do takiego etapu doszedł, potrzeba wiele tygodni treningów. Tego rodzaju zabawy zacząć należy od komendy, na przykład wąchaj. Zadaniem psa jest powąchanie puszki lub innej próbki z zapachem. Następnie możemy dać kilka opakowań próbek, z których tylko jedna będzie wypełniona zapachem.

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak bardzo węch psa jest bardzo dobry i uwielbiają one go używać. Pamiętajmy jednak, że w związku z tym, że węch ten jest tak czuły, nie powinniśmy wybierać próbek zapachowych, które są zbyt intensywne. Może to bowiem odstraszyć psa i zniechęcić go do wspólnej zabawy. Zadbajmy o to, by akcesoria do nosework były jak najbardziej naturalne. Nawet gdy pies zbytnio się z nimi zaprzyjaźni, na przykład gryząc je, nic złego mu się nie stanie.