Czym jest stymulator wzrostu roślin?

 

Biostymulatory wspomagają procesy biochemiczne i fizjologiczne roślin. Już sama nazwa ,,bio” sugeruje, że produkt jest z naturalnych składników, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Biostymulatory wspomagają rośliny w sytuacja stresu biotycznego przez to, że pozwalają na wydobycie potencjału, który tkwi w samej roślinie. Stres u roślin pojawia się wraz z występowaniem chorób lub szkodników.

Jak stosować stymulator wzrostu roślin ozdobnych?

ekologiczne stymulatory wzrostu roślin ozdobnychW przeciwieństwie do bioregulatorów, biostymulatory nie zmieniają naturalnego zachowania roślin. W ich składzie nie znajdziemy hormonów roślinnych. Zawierają je tylko bioregulatory. Co ważne, ekologiczne stymulatory wzrostu roślin ozdobnych nie zastępują nawożenia – to jeden z częstych błędów popełnianych przez początkujących rolników czy działkowców. Substancje te nie odżywiają roślin, a jedynie pozwalają na lepsze wykorzystanie ich możliwości. Są bardzo skuteczne – potwierdzają to opinie wielu rolników. Wynika to ze składu i zupełnie innego składu i odmiennego działania środków różnego rodzaju. W nowoczesnej uprawie roślin są stosowane na prawie wszystkich gatunkach roślin. Najczęściej stosuje się go dwa razy do roku – na wiosnę oraz jesienią. Można aplikować je bezpośrednio przed wystąpieniem czynnika stresowego, w czasie oddziaływania lub po jego ustąpieniu. Nie ma to wielkiego wpływu na pozytywne działanie środka. Sposobem dawkowania może być oprysk, rozpuszczenie w wodzie, którą podlewamy rośliny lub bezpośrednie posypywanie upraw. Stymulatory wzrostu wspomagają procesy biochemiczne fizjologiczne roślin. W ich skład wchodzą np. algi morskie. W Polsce obrót takimi produktami reguluje Ustawa o ochronie roślin z dn. 18 grudnia 2003. W Polsce można stosować preparaty dopuszczone na mocy tego rozporządzenia. Przepis ten jest jednak dość przestarzały. Regulacje stosowania tego typu środków pojawiły się pod koniec 2017 i na początku 2018 roku wraz z wejściem w życie ustawy unijnej, która reguluje stosowanie i definiuje takie środki.

Mimo że biostymulatory mają pozytywny wpływ na rośliny, podawane w zbyt dużych ilościach lub za często mogą zaszkodzić roślinom. W myśl zasady ,,co za dużo to niezdrowo”. Nierzadko powoduje to zmniejszenie plonów lub całkowity ich brak. Nadmierne stosowanie stymulatorów wzrostu może nadwyrężyć naturalne mechanizmy regulacyjne rośliny, które nie będą potrafiły prawidłowo funkcjonować bez ,,wspomagaczy”. Istotne jest to, że różne rośliny będą w różny sposób reagować na dodatek stymulatorów.