Dach z poliwęglanu komorowego

Poliwęglan komorowy jest materiałem popularnym w budownictwie, stosuje się go między innymi do wykonywania dachów oraz zadaszeń. Jednakże chociaż montaż jest prosty, tak naprawdę będzie poprawny jedynie wtedy, kiedy będziemy przestrzegać pewnych wytycznych producenta poliwęglanu komorowego. Po pierwsze, montując poliwęglan, należy zwrócić uwagę, czy posiadane przez niego kanaliki są układane zgodnie ze spadem dachu.

Składowanie i montaż płyt z poliwęglanu

poliwęglan komorowy - producentJeśli tego nie dopilnujemy, para wodna nie będzie prawidłowo odprowadzana, co z kolei może doprowadzić do uszkodzeń materiału.Jeśli interesuje nas wysokiej jakości poliwęglan komorowy – producent go dostarcza w postaci z otwartymi kanałami. Te jednak muszą być zabezpieczone przed montażem, do tego wykorzystuje się samoprzylepną taśmę aluminiową czy HDPE. W ten sposób można zabezpieczyć zarówno górną krawędź, jak i dolny brzeg płyty. To sprawi, że do środka poliwęglanu komorowego nie zostanie dopuszczony kurz, zanieczyszczenia, jak też insekty, ale powietrze będzie miało wstęp bez problemu, co zapobiegnie parowaniu. Istotne w montażu jest także to, że należy zachowywać pewne szczególne warunki podczas wiercenia – mianowicie wiercenie nie powinno odbywać się w odległości bliższej niż 40 mm od brzegu płyty, gdyż w innym przypadku płyta może się uszkodzić, odłamać. Producent podaje nam jednak wytyczne nie tylko dotyczące montażu zadaszenia z poliwęglanu litego, ale także dotyczące składowania takich płyt przeznaczone na dach. Istotne jest, aby nie kłaść materiału na rozgrzanej powierzchni, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia. Po drugie, warto składowane płyty z poliwęglanu przykryć za pomocą płachty nieprzezroczystego materiału, aby nie były one narażone na negatywne czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie słoneczne czy też deszcz lub wiatr. Kolejna ważna kwestia to konserwacja takich płyt.Powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu poliwęglanu z zanieczyszczeń, który może osiadać na materiale podczas eksploatacji.

Nie ma w tym nic dziwnego, a do wyczyszczenia wystarczy zastosować zwykłą, letnią wodę, z minimalnym dodatkiem łagodnego detergentu, który normalnie stosujemy w domu. Nie jest konieczne szorowanie, zresztą mogłoby ono uszkodzić powierzchnię płyty, pojawiłyby się nieestetyczne rysy. Podsumowując, popularność poliwęglanu litego w budownictwie jest duża. Należy jednak pamiętać o pewnych wskazówkach dotyczących składowania płyt, ich montażu na dachu czy też konserwacji. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie eksploatować poliwęglan.