Dlaczego zabawa klockami jest dobra dla dzieci?

Jak powszechnie wiadomo, zabawa klockami jest jedną najbardziej popularnych aktywności dla dzieci. Młodzi ludzie bardzo lubią zabawy tego typu, a korzyści z niej wykraczają daleko poza zwykłą zabawę.  Układanie klocków zachęca dzieci do nauki dopasowywania elementów do siebie, liczenia ich i sortowania. Ponadto, klocki zwykle dostępne są w niezliczonych rozmiarach, wzorach i kolorach, co pomaga budować kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Poniżej więcej na temat niesamowitych korzyści zabawy klockami.

Jak klocki konstrukcyjne wspierają rozwój dziecka?

klocki konstrukcyjne dla dzieciKlocki są zwykle dostępne w różnych rozmiarach. Kiedy dziecko składa dwa mniejsze klocki, otrzymuje jeden większy klocek do użycia – to fantastyczny sposób na wprowadzenie znaczenia dużego i małego, a także połowy i całości. Łączenie, liczenie, sortowanie – to tylko kilka koncepcji, których dziecko uczy się podczas zabawy. Zabawa klockami jest bardzo korzystna nie tylko dla rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego, ale także poznawczego, ponieważ obejmuje symbolizację i reprezentację, kierunkowość, proces dokonywania porównań, klasyfikacji, sekwencji i wspiera rozbieżne myślenie i logiczne rozumowanie. Dziecko nawiązuje skojarzenia, uczy się rozwiązywania problemów, relacji oraz jak znaleźć nowe rozwiązania. Zabawa klockami pomaga również dzieciom rozwijać słownictwo, poprawia umiejętności matematyczne, a nawet uczy ich grawitacji, równowagi i geometrii. Uczą się one, jak opisywać kolory, kształty, rozmiary i pozycje podczas budowania różnych struktur. Jeśli chodzi o matematykę, dzieci mogą dowiedzieć się więcej o takich rzeczach, jak obszar, rozmiar, porządek, przestrzeń, kształty, liczby, wzory, pomiary, ułamki czy szacowanie. Klocki konstrukcyjne dla dzieci mogą pomóc rozwinąć słownictwo dziecka i zwiększyć jego zrozumienie na temat struktury zdań, wizualizacji przestrzennej, równowagi, symetrii, a nawet wagi, wzrostu i grawitacji. Psychologowie i specjaliści są zgodni – jeśli dziecko uczy się nowych rzeczy poprzez radosną i zdrową zabawę – rozwija miłość nauki łatwiej i szybciej, więc dlaczego nie spróbować?

Klocki konstrukcyjne to rodzaj zabawek, którymi dziecko może dzielić się z innymi. Zachęcając do wspólnej zabawy, dzieci uczą się interakcji i współpracy. Jest to jedna z pierwszych form pracy zespołowej, w którą dziecko może się angażować. Może być trudno zrozumieć, jak zabawki tak proste jak klocki dają tak wiele korzyści, ale wspaniale jest wiedzieć, że stare, proste zabawki mogą służyć tak dobrym celom.