Domowe sposoby na udrażnianie rurociągów

Niemal w każdym domu prędzej czy później spotkamy się z problemem niedrożności rur, zatkanym odpływem w kuchennym zlewozmywaku czy łazienkowym zlewie. Zanieczyszczenia zbierające się w kanalizacji dość często blokują rury, co może doprowadzić nawet do zalania, ale najczęściej jest to po prostu utrudniający funkcjonowanie instalacji problem. Nie zawsze jednak trzeba od razu wzywać hydraulika. Warto najpierw spróbować zaradzić problemowi własnymi siłami.

Metody udrażniania i czyszczenia rur

czyszczenie rurociągówZatkany odpływ w zlewie kuchennym czy umywalce to częsty problem w każdym domu. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach używania instalacji wodno-kanalizacyjnej, które uchronią nas przed niechcianą awarią. Warto zacząć od tego, że cała instalacja musi być prawidłowo wykonana. Zarówno jakość materiałów, jak i zachowanie odpowiednich spadków oraz średnic przewodów będzie miało istotny wpływ na przyszłe użytkowanie. Równie ważna jest właściwa eksploatacja. W rurociągach nie powinny znaleźć się takie rzeczy jak większe ilości resztek pożywienia, szczególnie tłustego, piasek, gruz czy żwir, odpady takie jak kości, pierze czy trociny, a także agresywna chemia mogąca uszkodzić przewody kanalizacyjne. Jeśli jednak pojawił się problem zatkanego odpływu, można spróbować udrożnić go samemu. Istnieje kilka domowych sposobów, które umożliwiają nam czyszczenie rurociągów własnymi siłami. Najbardziej popularne jest użycie mieszanki sody oczyszczonej i octu w proporcji jeden do jednego. Pół szklanki sody wsypujemy do zatkanego odpływy, zalewamy połową szklanki octu i zatykamy odpływ na pół godziny. Po tym czasie całość zalewamy wrzątkiem. Sposób ten wyjątkowo często okazuje się skuteczny. Samodzielne czyszczenie rurociągów umożliwi nam także dobrze znana przepychaczka zbudowana z drążka i gumowego kielicha. Wystarczy zalać zlew wodą, zasłonić otwór przelewowy i zatkać przepychaczką odpływ, a następnie energicznymi ruchami kilka razy docisnąć kielich do odpływu przepychając w ten sposób zator do dalszych części instalacji o większej średnicy. W udrażnianiu rur możemy wspomóc się także środkami chemicznymi dostępnymi na rynku. Jest ich dość sporo, pamiętajmy jednak, aby używać ich zgodnie z instrukcją producenta.

Niestety czasem może okazać się, że konieczne będzie rozkręcenie i przeczyszczenie syfonu, co również można zrobić samodzielnie, o ile nie jest to stary żeliwny typ syfonu, wymagający wezwania hydraulika. Jeśli natomiast wszystkie te czynności zawodzą, może okazać się, że zator znajduje się w dalszej części instalacji, do której nie mamy już dostępu. W takiej sytuacji konieczne będzie wezwanie fachowej ekipy, która zaopatrzona jest w specjalistyczny sprzęt do udrażniania rurociągów.