Działalność biura księgowego

W każdym mieście znajdziemy kilkadziesiąt biur rachunkowych, ponieważ cieszą się one ogólnie dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Kiedyś nie było innej opcji niż zatrudnienie samodzielnego księgowego, ale w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie firm, powstały liczne biura, zajmujące się jednoczesnym rozliczaniem rachunkowości wielu działalności i spółek.

Poziom obsługi w biurze księgowym

dobre biuro księgowe z gdańskaKażdy właściciel firmy, przed podjęciem jakiejś ważnej decyzji, dokładnie analizuje dostępne rozwiązania i wybiera najlepsze w danej sytuacji. Jest to słuszne postępowanie, ponieważ czasem coś co wygląda na atrakcyjne, po głębszym zapoznaniu okazuje się niewarte uwagi. Podobnie jest z wyborem biura rachunkowego, gdzie każde reklamuje się jako najlepsze i najtańsze, a przy wstępnej analizie, połowa od razu odpada z kręgu zainteresowania. Dobre biuro księgowe z Gdańska może obsługiwać nawet kilkuset klientów, ponieważ ma w swoich szeregach przynajmniej trzech, doświadczonych księgowych. Jakość usług jest kluczowa przy wyborze biura, ponieważ klienci płacąc comiesięczny abonament, oczekują kompleksowej obsługi. Najczęściej obejmuje ona księgowość tak zwaną małą i dużą, kadry, płace i doradztwo z zakresu optymalizacji podatków w firmie. Podstawową zaletą biur rachunkowych jest cena usługi, którą świadczą, ponieważ zawsze jest niższa niż wynagrodzenie samodzielnego księgowego. To mocny argument, który przemawia do wielu przedsiębiorców, decydujących się na nawiązanie współpracy z danym biurem. Oczywiście minusem jest fakt, że żaden klient nie ma księgowego na wyłączność, gdyż w ciągu ośmiu godzin pracy, zajmuje się rozliczaniem dokumentów kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu firm. Pomimo tego, nie wpływa to na jakość usług, gdyż księgowych w biurze jest kilku. W Gdańsku z takiego rozwiązania korzysta nawet sześćdziesiąt procent przedsiębiorstw, które zatrudniają maksymalnie do pięćdziesięciu pracowników. Alternatywą dla tradycyjnego biura rachunkowego, są wirtualne biura, które coraz częściej reklamują się w internecie.

Bez względu czy przedsiębiorca wybierze zatrudnienie samodzielnego księgowego, czy nawiąże współpracę z biurem rachunkowym, to najważniejsza jest jakość usług. Księgowość musi być prowadzona zgodnie z zasadami i ustawą o rachunkowości, aby nie narażać przedsiębiorcę  na kontrole z Urzędu Skarbowego. Dla ułatwienia załatwiania spraw firmowych z urzędami i instytucjami państwowymi, biura rachunkowe biorą upoważnienia od przedsiębiorców do reprezentowania ich.