Działanie wentylatorowych chłodni wody

W wielu procesach technologicznych wykorzystuje się do chłodzenia wodę. Ze względu na działania mające na celu ochronę środowiska i oszczędzanie zasobów naturalnych, obiegi te są zamknięte tak, by nie musieć wykorzystywać zewnętrznych źródeł wody. Jednak woda, której zadaniem jest chłodzenie, sama nabiera temperatury. W takim przypadku należy zastosować ekologiczny i ekonomiczny sposób, aby przywrócić jej temperaturę wymaganą do poprawnego działania obiegu. W tym celu używa się chłodni wentylatorowych.

Chłodnia wentylatorowa jako element krajobrazu

chłodnie wentylatoroweNiewiele osób zdaje sobie sprawę, że najbardziej charakterystyczne zabudowania elektrowni, czyli potężne kominy; to tak naprawdę jedynie ogromne chłodnie wentylatorowe. Białe obłoki, które się z nich wydobywają to para wodna, a nie niebezpieczne opary. Dopiero po dowiedzeniu się czym tak naprawdę są te kominy, uświadomić sobie można jakie temperatury stosowane są w procesie uzyskiwania energii elektrycznej. Wewnątrz komina znajdują się natryski, które doprowadzają do kontaktu nagrzanej wody z powietrzem tłoczonym dzięki instalacjom wentylatorowym. Dzięki temu ciepło oddane zostaje do powietrza. Następnie woda spływa i trafia z powrotem do obiegu. Proces ten następuje nieprzerwanie, przez całodobowy tryb pracy elektrowni. Ilości używanej w nim wody są ogromne, ponieważ w elektrowniach węglowych wykorzystuje się proces spalania paliwa. Jednak nie tylko elektrownie potrzebują chłodni wentylatorowych. Każdy zakład produkcyjny, w którym pojawiają się wysokie temperatury ze względu na podgrzewanie, spalanie lub tarcie, które może je wytwarzać; powinien chłodnię posiadać. Stosując do chłodzenia zautomatyzowane systemy wentylatorowe, można na bieżąco śledzić jego przebieg oraz modyfikować prędkość wentylatorów oraz temperaturę docelową. Obok dużych zakładów przemysłowych, stawiane są specjalne konstrukcje w celu pomieszczenia chłodni, która często może być prawie tak duża jak budynek produkcyjny lub nawet większa- jak w przypadku elektrowni.

Chłodnia wentylatorowa jest niezbędną instalacją w niemal każdym zakładzie przemysłowym. Jej zadanie polega na chłodzeniu wody w obiegu zamkniętym. Dzieje się to przez zastosowanie systemów natryskowych i wentylatorów, aby pod wpływem kontaktu z powietrzem, ciecz oddała mu swoją temperaturę, a następnie mogła ponownie trafić do obiegu. Potężne wentylatorowe chłodnie kominowe tak wrosły w krajobraz, że rzadko je zauważamy, tak jak ma to miejsce w przypadku chłodni przy elektrowniach.