Energooszczędny sposób na ogrzewanie elektryczne

Ceny energii elektrycznej z roku na rok są coraz wyższe. Dlatego inwestorzy decydujący się na ogrzewanie elektryczne w domu powinni zwrócić szczególną uwagę na to, aby szukać rozwiązań energooszczędnych. Istnieje kilka różnych rozwiązań, które pozwalają obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego, a najważniejszym elementem będzie wybór odpowiednich grzejników. Ogrzewanie elektryczne wcale nie musi być drogie.

Najlepsze sposoby na ogrzewanie elektryczne

najlepsze grzejniki energooszczędneZe względów finansowych w ogrzewaniu domu warto postawić na rozwiązania energooszczędne, nie pogarszające jednak komfortu cieplnego. Jednym z nich może okazać się piec akumulacyjny. Zasadą działania takiego pieca jest gromadzenie dużej ilości ciepła, które oddawane jest do pomieszczenia nawet przez kilka kolejnych godzin. Rozwiązanie to sprawdza się najlepiej w połączeniu z systemem dwutaryfowym, w którym za energię płacimy taniej w godzinach nocnych i czasem między godziną 13 a 15. W takiej sytuacji piec ładujemy w nocy, aby mógł oddawać ciepło za dnia. Pamiętajmy jednak, że poza tańszymi godzinami, za prąd będziemy płacić drożej, niż w przypadku systemu jednotaryfowego. Na podobnej zasadzie działają także grzejniki elektryczne marmurowe, które również potrafią w sobie skumulować dużą ilość ciepła, oddając ja później głównie poprzez promieniowanie. Najlepsze grzejniki energooszczędne to te, które charakteryzują się niskim poborem energii elektrycznej, a przy tym dużą wydajnością. Przykładem jest grzejnik zbudowany z aluminiowej obudowy, w środku natomiast posiadający rdzeń ceramiczny z elementami grzejnymi. Rdzeń nagrzewa się bardzo szybko, doskonale kumuluje w sobie ciepło, oddając je przez dłuższy czas do otoczenia. Modele z radiatorem to także najlepsze grzejniki energooszczędne. W wykonanym z cienkiej, aluminiowej blachy radiatorze znajdują się spirale grzejne, dzięki którym powierzchnia grzewcza jest naprawdę duża, pomimo niewielkich rozmiarów. Dzięki temu pobór energii jest niewielki, wydajność grzania natomiast zaskakująco wysoka.

Prócz wyboru odpowiedniego modelu grzejników elektrycznych, warto też pomyśleć o kilku drobnych szczegółach, które pozwolą nam na jeszcze oszczędniejsze ich eksploatowanie. Dobrym pomysłem jest grzejnik z wyświetlaczem, na którym prócz panującej w pomieszczeniu temperatury, znajdą się także informacje o ilości i kosztach pobranej przez urządzenie energii. Elektroniczny termostat to także bardzo przydatna funkcja. Dzięki niemu zaprogramujemy pracę grzejnika na cały tydzień, z podziałem na godziny, w których będzie grzał bardziej, mniej lub wcale. Pozwoli to wygenerować kolejne oszczędności.