Fachowa wycena wydruku trójwymiarowego

Customowe części do modeli, jakie dotychczasowo zamawialiśmy w narzędziowniach i zakładach wykonujących odlewy wtryskowe nie były nigdy tanie. Niejednokrotnie zdarzało się iż elementy do modeli były dwukrotnie droższe od tych które sprzedawane były przez producentów, więc z czasem zaczęliśmy szukać alternatywy, nie tylko tańszej ale również mającej znacznie lepszą jakość. Rozwój technologiczny drukarek trójwymiarowych i ich możliwości zainteresował nas więc na tyle, iż postanowiliśmy sprawdzić jakość wydruków i ich ceny.

Wycena trójwymiarowych projektów przed wydrukiem

druk 3d - wycena projektuWiele firm oferowało usługi wydruku trójwymiarowego na zamówienie, aczkolwiek szybko przekonaliśmy się iż nie każda firma jest na tyle fachowa, by spełniać nasze wymagania. Głównym problemem był koszt wydruku, o którym często nie byliśmy informowani przed zleceniem usługi, a który czasem okazywał się być nierozsądny. Drukarnia z którą niedawno nawiązaliśmy współpracę była więc bardzo miłym zaskoczeniem. Pracownicy drukarni wykonywali każde zamówienie, zarówno części do modeli z tworzyw sztucznych, jak i przemysłowy druk 3d – wycena projektu była częścią usługi, i w przeciwieństwie do wielu innych firm, była ustalana odgórnie, według wielkości bryły i techniki zastosowanej do jej wykonania. Oczywiście, wszelkie zmiany techniki wydruku czy zastosowanie odmiennego filamentu miały wpływ na koszty wykonania projektu, choć o każdej zmianie byliśmy informowani na bieżąco, w bardzo jasny i przejrzysty sposób. Wycena samego projektu, bez zlecania wydruku, była natomiast darmowa, aczkolwiek koszty były w tym wypadku dość orientacyjne, i mogły szybko ulec zmianie. Jest to jednak najbardziej fachowa drukarnia z jaką mieliśmy do tej pory do czynienia, a wszelkie informacje które otrzymujemy o postępach wykonania zamówienia są przekazywane natychmiastowo, w bardzo zrozumiałej formie. Zamówienia realizowane są szybko, choć oczywiście czas wykonania zależny jest zarówno od złożoności jak i wielkości samego projektu.

Jakość jest natomiast bardzo imponująca. Każdy otrzymany przez nas wydruk nie różnił się od projektu w żaden sposób, a wszelkie detale i drobne elementy były idealnie zachowane na bryle. Same części były również trwałe i wytrzymałe, o wiele bardziej niż elementy odlewane z plastiku wtryskowego czy żywicy modelarskiej, więc bez trudu mogły zostać zamontowane na modelach pokazowych czy zdalnie sterowanych, gdzie niezbyt trwałe części mogą łatwo ulec zniszczeniu po najmniejszej kolizji czy przegrzaniu.

Opublikowany w Druk