Fotografia sferyczna pozwala uchwycić otaczający nas świat

Każdy z nas pamięta zdjęcia wykonywane na taśmach fotograficznych dwudziestocztero albo trzyciestosześcio klatkowych, do których należało dobrze się ustawić, by uwiecznić obraz i nie było możliwości poprawy zdjęcia, gdyż nie istniała jeszcze fotografia cyfrowa. Obecnie każdy ma aparat telefoniczny w telefonie i może wykonywać tyle zdjęć, ile tylko zechce. Wraz z rozwojem technologii pojawiła się możliwość wykonywania zdjęć sferycznych, dzięki którym możemy uchwycić za pomocą aparatu cały otaczający nas widok. 

Swobodne rozglądanie się możliwe dzięki sferycznej fotografii

zdjęcia sferyczneW dzisiejszych czasach, kiedy każdy ma przy sobie aparat fotograficzny, fotografujemy tak naprawdę wszystko, co wydaje nam się chociażby trochę interesujące. Najpopularniejsze oprócz zdjęć typu „selfie”, które przedstawiają nas samych na najprzeróżniejszym tle, są oczywiście zdjęcia, które przedstawiają panoramę miast, czy ulic lub zwiedzanych przez nas budynków. Do niedawna można było widok uchwycić ciekawy widok tylko w jednym kadrze. Gdy chcieliśmy zaś sfotografować cały plac, czy zabytkową starówkę musieliśmy wykonywać po kilka fotografii, z każdej strony danego miejsca. Obecnie możemy wykonywać zdjęcia sferyczne, dzięki którym uzyskamy niesamowity i realistyczny efekt przebywania w miejscu, które fotografujemy. Fotografia sferyczna pozwala bowiem ująć cały otaczający nas wkoło aparatu widok. Oglądamy więc całą zabytkową starówkę, jakbyśmy obracali się wokół własnej osi, a nie tylko pojedyncze kamienice. Jeszcze ciekawsze będą zdjęcia wykonywane z punktów widokowych. Wówczas, będziemy bowiem mogli objąć widok przedstawiający całe widziane z góry miasto, a nie tylko jego wybraną część. Jeszcze bardziej zapierające dech w piersi będą na przykład zdjęcia wykonywane w górach, kanionach, czy lasach. Bez wątpienia, zdjęcia sferyczne będą idealnie nadawały się do wykonania fototapety. I tak na przykład ściany naszego pokoju będą otoczone drapaczami chmur z Nowego Yorku, a my będziemy mieli wrażenie, że rzeczywiście stoimy w centrum Manhattanu.Istotne jest również, iż by móc wykonywać zdjęcia sferyczne, wcale nie musimy od razu zakupywać drogiego sprzętu. Na samym początku zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów fotografii, wystarczy ściągnięcie na telefon komórkowy oprogramowania, do wykonywania zdjęć sferycznych. 

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż zdjęcia sferyczne i możliwość ich wykonywania zrewolucjonizują świat fotografii. Dadzą one bowiem możliwość swobodnego rozglądania się we wszystkich kierunkach, co sprawi iż uchwycone widoki będą realistyczne i niezapomniane. Od teraz bez problemu możemy rozglądać się wokół rzymskiego koloseum, czy innych interesujących budowli praktycznie bez ograniczenia do jednego kadru. Łatwiej też będzie nam nie tylko poczuć, ale także umieścić na fotografii klimat i atmosferę wybranego przez nas miejsca.