Hartowanie i wytrzymałość wkrętów do drewna

Tworzenie konstrukcji drewnianych wymaga stosowania materiałów, które zabezpieczą ją na jak najdłuższy okres czasu. Samo drewno nie jest bardzo odporne na czas, dlatego stosuje się różne zabezpieczenia. Dużo ludzi słyszało o impregnatach. Znaczenie mają także wkręty, którymi sprawia się, że konstrukcja jest mocna i trwała. Powinny być specjalnie hartowane. O sposobie hartowania oraz zaletach tych wkrętów trzeba opowiedzieć, aby większa ilość stolarzy oraz cieśli z nich korzystała podczas pracy.

Atuty wkrętów hartowanych i sposób hartowania

wkręty hartowane do drewnaTworzenie wkręta to zazwyczaj formowanie go ze stali o wysokiej temperaturze, a następnie nagłe schłodzenie, które utwardza materiał. Wkręty hartowane do drewna wykonuje się trochę inaczej. Stal podgrzewa się, lecz co sto stopni Celsjusza ochładza się ją o połowę. W ten sposób jeden wkręt jest hartowany kilkanaście razy, osiągając bardzo dużą twardość. Takie wkręty zabezpiecza się też przed rdzą, stosując środek izolujący od wilgoci. Dzięki temu możemy przejść do atutów. Nie rdzewieją one, ani nie tworzy się na nich korozja. Drewno często wsiąka wodę. Po to dba się, aby wkręty były wodoszczelne. Ich twardość jest kilkukrotnie większa, niż zwykłych wkrętów. Nie tylko mocno trzymają się w drewnie, lecz także ich wwiercanie jest prostsze. Nie tępią się podczas pracy, ani nie łamią. Są ostrzone przez producenta w taki sposób, że nie sprawiają problemów. Dodatkowo można je łatwo zakryć, ponieważ główka wkręta doskonale przyjmuje farbę. Część wkrętów nie da rady pomalować i po stworzeniu konstrukcji są widoczne. Poprzez zastosowanie powłoki chłonnej na górze wkręt przyjmuje farbę na siebie i jest niewidoczny gołym okiem. Jedynie po dotyku możemy zorientować się, że został on wkręcony do drewna. Poza tym posiadają wiele atutów, a ich cena w dalszym ciągu jest konkurencyjna. Mamy do wyboru różne opcje cenowe, które są uzależnione od długości oraz średnicy. Jeśli zajmujemy się stolarstwem dachowym, możemy kupić hartowane wkręty uniwersalne.

Materiały najwyższej jakości przedłużają żywotność konstrukcji. Nadają się do dużych konstrukcji, takich jak domy oraz dachy. Śmiało można z nich korzystać przy budowie niewielkich budynków, altan ogrodowych lub huśtawek. Ten sposób hartowania sprawia, że wkręty zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Nie grozi nam zawalenie się szkieletu konstrukcji, ponieważ właśnie po to wkręty zostały utwardzone. Na zachodzie kontynentu stosuje się je od niemal dziesięciu lat przy budowie dachów. Są one lubiane przez stolarzy.