Innowacyjne deski kompozytowe

 

W ogrodach i na tarasach pojawiają się coraz to nowe materiały. Mimo to wciąż wiele osób stawia na drewno. To, co do niego zniechęca, to ograniczona wytrzymałość i niszczenie pod wpływem działania warunków atmosferycznych. Ci, którzy właśnie z tego powodu rezygnują z drewnianych desek, skłaniają się ku deskom kompozytowym.

Jakie są ich zalety i wady?

deski tarasowe kompozytowe producentSkłaniając się do zakupu desek kompozytowych, najczęściej spotyka się gotowe systemy tarasowe, które są dość proste w montażu. Po ich ułożeniu nie widać żadnych wkrętów ani gwoździ. Nie układa się też dodatkowej izolacji, a można je dać bezpośrednio na beton. Jeśli interesują nas deski tarasowe kompozytowe producent zapewnia nas, że deski wizualnie i dotykowo bardzo przypominają drewno, ale nie mają charakterystycznych drewnianych sęków, a ich kolor jest jednolity. To jedne z tych czynników, które sprawiają, że łatwiej się je układa. Wspomniane systemy tarasowe są tak zaprojektowane, by montaż był maksymalnie uproszczony. Deski kompozytowe wyglądają efektownie i estetycznie, a pod względem wyglądu najczęściej przypominają drewno egzotyczne. Często podkreśla się fakt, że deski kompozytowe nie potrzebują aż tyle uwagi, jak drewno. Czyszczenie i pielęgnacja drewna są czasochłonne, jeśli chcemy, by położone na zewnątrz ładnie wyglądało przez długi czas. Podobnie jak inne materiały, tak i deski kompozytowe nie są całkowicie pozbawione wad. O ile w przypadku dużych i prostych powierzchni ich układanie jest łatwe, o tyle, kiedy trzeba je położyć w nietypowych miejscach, mogą się pojawić problemy. Inną wadą zwykłych kompozytów jest to, że szybko są zarysowania, na przykład przez przesuwanie na nich mebli tarasowych. Nie są też odporne na wysoką temperaturę. Po deszczu widać na nich zacieki, a przez promienie UV mogą z czasem pojawiać się odbarwienia. Jest to typowe dla większości modeli, choć nie dla wszystkich. Zarówno deski drewniane, jak i zwykłe deski kompozytowe, mają kilka wad. Na rynku dostępny jest jednak jeszcze jeden rodzaj desek, w którym problemy charakterystyczne dla poprzednich, są minimalizowane. Mowa tutaj o specjalistycznym systemie tarasowym, który różni się zarówno pod względem składu, jak właściwości. Powszechnie dostępne deski kompozytowe powstają poprzez połączenie PCW i mączki drzewnej. Natomiast tenże kompozyt powstaje przez połączenie łuski ryżowej, soli i oleju mineralnego. Przez całkowite wyeliminowanie sztucznych materiałów, kompozyt jest przyjazny dla środowiska, a tym samym dla ludzkiego organizmu. To doskonała propozycja dla tych, którzy chcą cieszyć się naturalnością i trwałością jednocześnie.

W przeciwieństwie do zwykłych desek kompozytowych ten specjalistyczny system to materiał odporny na działanie słońca, śniegu czy deszczu. Ostatecznie deski są trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu sprawdzą się dosłownie w każdym klimacie. Deski kompozytowe tego typu mogą być w naturalnym kolorze, ale można pokryć je farbą w dowolnym odcieniu. Dlatego też kompozyt sprawdzi się w każdym ogrodzie, na tarasie i jako zamiennik drewnianej elewacji.