Jak dbać o turbosprężarkę?

Turbosprężarka to podstawowy element nowoczesnych samochodów. Jednakże warto pamiętać o pewnych warunkach odnoszących się do jej eksploatacji. Po pierwsze, bardzo ważne jest, aby nie obciążać zimnego silnika. Jeżeli gwałtownie przyspieszymy, podczas gdy dopiero uruchomiliśmy pojazd, możemy uszkodzić turbosprężarkę. Zimny olej nie zabezpiecza jej wtedy odpowiednio, w związku z czym łożyska zużywają się o wiele szybciej. W efekcie później będzie konieczna regeneracja turbosprężarki.

Kiedy konieczna jest regeneracja?

turbosprężarka regeneracja przemyślInną ważną sprawą jest stosowanie oleju wysokiej jakości. Środek smarny powinien pochodzić od sprawdzonego producenta i charakteryzować się odpowiednim rodzajem oraz klapą lepkości. Do turbosprężarek najczęściej stosuje się oleje syntetyczne, ponieważ są całkowicie odporne na wysokie temperatury. Aby zapobiegać częstym regeneracjom turbosprężarek, należy też pamiętać o tym, aby wymieniać olej w terminie. Standardowo przyjmuje się, że powinno to odbywać się po przejechaniu 10-25 tysięcy kilometrów, gdyż wówczas nawet najlepszej jakości olej straci swoje właściwości smarne. Nie chcemy przecież dopuścić do zwiększenia tarcia i do uszkodzenia łożysk. W dodatku olej powinien znajdować się wu kładzie zawsze na odpowiednim poziomie, gdyż w ten sposób będziemy zapobiegać przegrzaniu turbosprężarki. Jeżeli jednak dopuściliśmy do którejś z tych sytuacji i turbosprężarka została uszkodzona, nie należy zwlekać z jej regeneracją. Powinniśmy znaleźć dobry warsztat, wyposażony we wszystkie niezbędne do tego procesu sprzęty. Jeśli interesuje cię turbosprężarka regeneracja przemyśl, czy wybrany warsztat posiada właściwe wyposażenie. Chodzi o to, że nie tylko czyści się poszczególne elementy urządzenia, nie tylko się je naprawia, ale na samym końcu konieczne jest wyważenie. A tylko profesjonalna wyważarka może zrobić to naprawdę dobrze – dlatego właśnie należy zwracać uwagę na wyposażenie warsztatu.

Na szczęście usługa jaką jest regeneracja turbosprężarki, nie jest realizowana długo – wystarczy najczęściej zostawić samochód jedynie na jeden dzień roboczy, aby następnego dnia już posiadać w pełni sprawny samochód z turbodoładowaniem, z którego będziemy mogli bezpiecznie korzystać.Jeśli chodzi zaś o ceny – cóż, to dla niektórych może być kłopot. Cena takiej regeneracji turbosprężarki waha się od kilkuset złotych do nawet dwóch tysięcy. Zależy to oczywiście od stopnia uszkodzenia urządzenia – im bardziej jest ono uszkodzone, tym droższa będzie jego profesjonalna regeneracja.