Jak powstają dachy płaskie?

Absolutnie każdy budynek musi mieć teraz dach, żeby mógł w ogóle nadawać się do użytku, bo to właśnie dach chroni pozostałe części konstrukcji przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i innymi niebezpiecznymi czynnikami tego typu. Nie zapominajmy jednak nigdy, że znaczenie ma tutaj dużo więcej elementów niż tylko zewnętrzna warstwa dachu. Zwłaszcza że ten element budynku może mieć naprawdę różne zastosowania w zależności od naszej indywidualnej pomysłowości. Na dachach płaskich mogą się bowiem znajdować na przykład tarasy lub inne typowo użytkowe przestrzenie.

Czy warto zainteresować się dachami płaskimi?

dachy płaskie wielkopolskaZastosowanie dachu ma tutaj wręcz kolosalne znaczenie, ponieważ to właśnie do tego aspektu dopasowujemy elementy, które będą wzmacniały całą konstrukcję, ale musimy także pamiętać, że jeżeli będą to metalowe elementy, to powinny być ukryte pod wieloma warstwami, gdyż warunki atmosferyczne nie mogą przecież doprowadzać do ich zniszczenia. Zastanawiając się nad rodzajem dachu, jaki chcemy stworzyć, pamiętajmy o konieczności dopasowania tego wszystkiego do konkretnego budynku, a także najbliższej okolicy, bo przecież na coś takiego musimy uzyskać pozwolenie. Jeżeli chcemy by powstały u nas dachy płaskie Wielkopolska, to najlepsza miejscowość, żeby szukać fachowców, którzy coś takiego zaprojektują i wykonają. Do naszych oczekiwań dopasują między innymi kąt nachylenia dachu. Przy mniejszym nachyleniu takim poniżej 2% będą bowiem zmuszeni do zastosowania specjalnych rur, które umożliwiają odprowadzanie wody. Również przy innym typie dachu montuje się rynny. Takie dachy zawsze muszą składać się z wielu warstw, bo często ich tworzenie zaczyna się od luźnej pierwotnej izolacji wykonywanej na przykład z folii o odpowiedniej grubości. Możliwe jest również wykorzystywanie betonu, bo wraz ze zbrojeniem stabilizuje on całą konstrukcję. Kolosalne znaczenie mają jednak w praktyce specjalistyczne kliny styropianowe, ponieważ to właśnie dzięki nim mamy możliwość swobodnego regulowania tego, jaki dokładnie będzie kształt dachu.

Miejsca połączeń takich styropianowych elementów można uszczelniać na przykład przy użyciu pianek. Dobrą praktyką będzie również wykorzystanie papy lub czegoś podobnego. Pod izolację termiczną wykonaną na przykład ze styropianu nie może się dosłownie nic dostać. Przez to zabezpieczamy ją na przykład przy użyciu specjalnych mat. Przyglądając się dachowi polskiemu w trakcie zimy, zauważymy, że nie ugina się o nawet pod wyjątkowo dużymi ilościami śniegu, a o to przecież chodziło.