Jak ukryć stary grzejnik?

Nowoczesne kaloryfery to prawdziwe dzieła sztuki, które nie tylko spełniają swoją rolę, czyli ogrzewają nasze wnętrza, ale także z powodzeniem je ozdabiają. Ozdobne grzejniki cieszą się popularnością, pomimo wysokiej ceny, jednak ta właśnie sprawia, że nie każdego inwestora stać na wyposażenie całego mieszkania czy domu w takie właśnie urządzenia. W praktyce ładny grzejnik wisi w łazience, natomiast reszta pomieszczeń kryje w sobie nie do końca ładne grzejniki aluminiowe, lub jeszcze mniej atrakcyjne kaloryfery żeliwne.

Rodzaje osłon na kaloryfery

osłony grzejnikoweNieciekawie prezentujące się kaloryfery nie stanowią ozdoby wnętrza. Wręcz przeciwnie, większość z nas stara się je w jakiś sposób ukryć, na przykład zasłaniając firanką. Można równie dobrze przemalować stary kaloryfer na kolor ściany, na której wisi, aby jak najmniej rzucał się w oczy, lub też zrobić zupełnie odwrotnie, zastosować kontrastowy kolor, aby grzejnik stał się ciekawszym elementem wnętrza. Wszystko to jednak po jakimś czasie się nudzi i jedyne, czego pragniemy to to, żeby grzejnik po prostu zniknął nam z oczu. Stosując osłony grzejnikowe jest to możliwe. Obudowanie grzejnika lub proste osłonięcie go specjalnym panelem daje naprawdę zdumiewający efekt. Miejsce, gdzie wcześniej wisiał grzejnik może zamienić się w praktyczną półkę, na której ustawimy ulubione przedmioty, lub też w cały regał, kryjący w sobie źródło ciepła, a jednocześnie stwarzający duże możliwości aranżacyjne. Osłony grzejnikowe to bardzo szeroka gama produktów, zarówno gotowych, które dostaniemy w wielu sklepach budowlanych, jak i tych projektowanych i wykonywanych na indywidualne zamówienie. Mogą to być obudowy drewniane lub z płyt drewnopochodnych, które dopasujemy stylem do reszty mebli w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie łączy ze sobą atrakcyjny wygląd oraz funkcjonalność. Osłona na grzejnik może być wykonana także z metalu i takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w ultranowoczesnych wnętrzach. Podobnie jak osłony wykonane ze szkła, które mogą stanowić ciekawą ozdobę designerskich przestrzeni.

W projektowaniu bądź w przypadku zakupu gotowej zabudowy czy osłony na grzejnik ważne jest zachowanie odpowiednich parametrów, które pozwolą na sprawną pracę ogrzewania. Jeśli cyrkulacja powietrza wokół grzejnika zostanie nadmiernie ograniczona, ogrzewanie nie będzie efektywne, a przez to jego koszty wzrosną. Pamiętajmy także, aby nie zasłaniać osłoną termostatu. To miejsce powinno zostać odsłonięte, aby urządzenie mogło w niczym niezaburzony sposób odczytywać temperaturę panującą w pomieszczeniu.