Jaki len kupimy w sklepie?

W okresie letnich upałów chętnie sięgamy po odzież z naturalnych materiałów – bawełny i lnu. Są one lekkie, przewiewne i nie powodują silniejszego pocenia się, co jest możliwe w przypadku sztucznych tkanin. Z tych dwóch rodzajów tkaniny lniane są najlepszym wyborem na wysokie temperatury, ze względu na swoją higroskopijność i właściwości antybakteryjne. Dodatkowo, len nie lepi się do skóry jak to ma miejsce przy innych materiałach.

Rodzaje dostępnych tkanin lnianych

len tkanina - sklepZ lnu szyje się nie tylko odzież, ale także wiele innych rzeczy. Do mody wracają lniane pościele, ręczniki oraz ścierki kuchenne. Są nie tylko chłonne i praktyczne, ale także bardzo trwałe. Rzeczy szyte z lnu można prać w bardzo wysokich temperaturach. Wcale im to nie zaszkodzi, a wręcz dzięki temu będą o wiele bardziej miękkie i delikatne. Len to także materiał na zasłony, obrusy i bieżniki, jak również torby. Wybór tkanin lnianych w sklepach jest spory. Len z Europy, głównie polski oraz litewski, to tkaniny najwyższej jakości, co przekłada się też na ich cenę – jednak trwałość tych materiałów jest bardzo wysoka. Niektóre sklepy sprzedają także tańszy len z Azji, który może ustępować temu polskiemu. Tkaniny lniane farbowane są na najróżniejsze kolory. Bardzo dużo jest tkanin jednobarwnych, ale można kupić również wzorzysty len tkanina – sklep z materiałami na pewno będzie mieć taki w ofercie. Wzory tkanin to przede wszystkim motywy roślinne i zwierzęce, pasujące bardzo do odzieży na lato dla dorosłych i dzieci. Odpowiedni materiał kupimy bez względu na to, do czego go potrzebujemy, ponieważ sklepy sprzedają produkty o różnej gramaturze i gęstości splotu. Najdelikatniejsze tkaniny są lekko przezroczyste, podczas gdy gruby len, odpowiedni np. do szycia worków, może być dość sztywny. Z drugiej strony sama gęstość splotu, nie tylko grubość przędzy, również jest ważna. Luźniejszy plot sprawia, że tkanina jest znacznie bardziej przewiewna, tak więc idealnie sprawdzi się w czasie wysokich temperatur.

Gęsty splot przy równocześnie niskiej gramaturze to dobry materiał na ścierkę kuchenną, a z kolei luźniejszy przy zastosowaniu grubszej przędzy sprawi, że w efekcie uzyskamy tkaninę doskonałą na dekoracyjne lniane zasłony. Dla miłośników stylu vintage lub boho i naturalnego efektu dobrym wyborem może być zakup tkanin lnianych w kolorze naturalnym. Jest on dość jasny, szaro-beżowy. Rewelacyjnie pasuje na ubrania na lato, ale sprawdza się także do szycia obrusów albo zasłon. Jeśli wolimy kolorowe tkaniny, na pewno także znajdziemy coś dla siebie.