Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Każde gospodarstwo domowe, które jest podłączone do sieci elektrycznej posiada odpowiednią infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych. Naładowanie samochodu może jednak trochę trwać, dlatego kupuje się stacje do ładowania akumulatorów samochodowych. Przetwarza ona napięcie i natężenie w taki sposób, że z dziewięciu godzin czas ładowania redukuje się do dwudziestu pięciu minut. Ile kosztuje takie urządzenie oraz jak wygląda jego użytkowanie? Na te pytanie warto odpowiedzieć, gdyż są one bardzo ważne dla posiadacza samochodu elektrycznego.

Domowa stacja do aut hybrydowych i elektrycznych

Tego typu stacja nie wymaga zmiany w instalacji elektrycznej lub specjalnego podciągnięcia przewodów. Potrzebne jest zwykłe gniazdko sieciowe lub gniazdo prądu zmiennego, czyli tak zwane siłowe. Nowoczesna domowa stacja ładowania samochodu z wyglądu przypomina prostownik samochodowy do akumulatorów. Wystaje z niej jednak okablowanie, które pasuje do wtyku portu ładowania, który posiadamy przy samochodzie. Użytkowanie stacji polega na podpięciu pojazdu do niej i odczekaniu, aż akumulator będzie pełny. Napięcie i natężenie prądu zostanie dobrane automatycznie. Warto jest wiedzieć, że w przypadku jakiegokolwiek zwarcia w instalacji urządzenie automatycznie przestanie działać, co zabezpieczy nas przed uszkodzeniem elektryki w pojeździe. Kwestie zakupu takiej stacji są różne. Zaczyna się mniej więcej od tysiąca pięciuset złotych, a kończy nawet na dziewięciu tysiącach. Z czego wynika taka różnica? Najważniejszym parametrem jest moc stacji, czyli efektywność ładowania. Najmocniejsze posiadają nawet dwanaście kilowatów, co wystarcza do ładowania dwóch pojazdów na raz. Stacja jest niewielka. Możemy wozić ją w bagażniku. Dzięki temu naładujemy nasz samochód nawet w pracy, jeśli mamy dostęp do gniazdka. Wtyk ładowania jest zabezpieczony w taki sposób, że nie da rady odpiąć go od portu bez posiadania kluczyków do pojazdu. Nikt nie będzie miał dostępu do przewodu. Dodatkowo całość jest w pełni wodoodporna.

Aby korzystać z samochodu elektrycznego nie trzeba rezygnować chociażby z długich podróży. Czas naładowania samochodu z taką stacją jest porównywalny do tankowania. Kierowcy korzystający z paliw płynnych muszą zatankować, a także zapłacić na stacji, co również zajmuje czas. Poza tym warto jest co wieczór doładowywać akumulatory, aby rano zawsze mieć dostęp do pełnego zasięgu auta. Zdarza się, że musimy pojechać gdzieś, gdzie nie planowaliśmy. Lepiej, aby nie zabrakło nam energii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.chargeup.pl!