Lekkie obuwie taktyczne

Paintball był jednym z naszych stałych zajęć, i na najróżniejszych arenach spędzaliśmy bardzo wiele czasu, nie dość że szlifując umiejętności, to na dodatek zapoznając się z warunkami jakie na nich panowały. Areny były różne, i nie na wszystkich można było używać identycznego wyposażenia, zwłaszcza na tych, które były usytuowane na otwartym powietrzu. Bodaj najgorszym pomysłem na takich arenach było użycie obuwia sportowego, które nijak nie nadawało się do rozgrywek w terenie, zwłaszcza w złej pogodzie i niskich temperaturach.

Wygodne obuwie taktyczne do rozgrywek terenowych

buty taktyczne do paintballaNiektórzy koledzy używali terenowego obuwia wojskowego podczas rozgrywek i meczy zewnętrznych. Problem polegał jednak na tym, iż takie buty były ciężkie i często niewygodne, uniemożliwiając swobodne poruszanie się podczas szybkich meczy. Dlatego też coraz częściej na meczach widywano buty taktyczne do paintballa, które były o wiele lżejsze i wygodniejsze, mimo iż miały wiele zalet wspólnych z obuwiem terenowym. Buty taktyczne, używane głównie przez formacje policyjne i służby ochrony, przede wszystkim były o wiele wygodniejsze, gdyż posiadały cieńszą podeszwę niż obuwie terenowe i nie obciążały stóp w tak dużym stopniu. Również zapiętki i podnoski wykonane ze stali, które były stosowane w niemal wszystkich odmianach obuwia militarnego były tutaj zastąpione odmianami z lekkiego tworzywa sztucznego. Mimo odmiennego materiału, wkładki te zapewniały tak samo dobrą ochronę jak stalowe odmiany, a jednocześnie nie ograniczały ruchów w takim stopniu jak one. Mimo cieńszych podeszw i płytszego profilowania, buty te doskonale nadawały się do gry na trudnym terenie, w tym podmokłym podłożu, więc były coraz częściej stosowane przez kolegów. Nawet najprostsze odmiany, nie posiadające żadnych dodatków czy udogodnień, były wygodne i sprawdzały się w terenie doskonale, a lepsze obuwie od bardziej uznanych producentów miały szereg usprawnień, które powodowały iż były nierzadko wygodniejsze niż markowe obuwie sportowe.

Dla graczy bardzo ważnym dodatkiem była membrana termoaktywna, która bardzo dobrze odprowadzała gorące powietrze i umożliwiała komfortową grę nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Modele z dodatkowymi wzmocnieniami, zwłaszcza w okolicach kostki i wierzchu stopy. Modele różniły się między sobą cenowo przede wszystkim ze względu na wykonanie, aczkolwiek w sprzedaży można było znaleźć również i tańsze odmiany, które nie odstępowały od obuwia z wyższej półki wykonaniem i trwałością.