Mazurskie atrakcje to nie tyko jeziora

W tym roku postanowiłam w trakcie wakacji zwiedzić rejon, w którym nie miałam nigdy okazji być, a o którym słyszałam wiele dobrego. Mam tu mianowicie na myśli naszą polską krainę jezior, czyli Mazury. W mojej głowie dominowało wyobrażenie, że są tam w większości dzikie tereny i jedynymi atrakcjami są tylko jeziora, natomiast kiedy zaczęłam czytać na temat Mazur dowiedziałam się, że można tam korzystać z mnóstwa innych atrakcji. A jest ich tyle, że jeden tydzień na ich zobaczenie to za mało.

Co warto zobaczyć na Mazurach

atrakcje na MazurachMazury większości osobom kojarzą się z jeziorami, dziczą i żaglami. Okazuje się jednak, że poza malowniczymi terenami rejon ten oferuje całą masę atrakcji. Jest to teren historyczny, więc warto zwiedzić większe miejscowości, takie jak na przykład Elbląg, w których nie brakuje zabytkowych budowli. Na terenie Warmii i Mazur jest też sporo zamków sprzed kilku wieków. Miłośnicy spacerów mogą skorzystać z kilku pięknych parków, a osoby chcące poszerzyć swoją wiedzę mogą odwiedzić liczne, ciekawe muzea. Poza zwiedzaniem zabytków można sobie zagospodarować czas wizytą na safari lub w parku dzikich zwierząt. Wszystkie te atrakcje na Mazurach są oczywiście rozrzucone po całym regionie, jednak wystarczy usiąść z mapą i jakimś przewodnikiem, żeby mądrze rozplanować sobie wycieczkę. Ja tak zrobiłam. Wybrałam punkty, które najbardziej chce zobaczyć i na wycieczkę objazdową przeznaczyłam aż pięć dni. W kilku miejscach zarezerwowałam sobie noclegi, żeby na miejscu nie szukać wolnych pokoi. W końcu mamy wakacje i te regiony przeżywaj oblężenie turystów. Pozostałe cztery dni urlopu spędzę ze znajomymi na żaglach, pływając po pięknych jeziorach w Mikołajkach. Warto więc planować sobie wakacje w ten sposób, żeby nie nasatwiać się tylko i wyłącznie na leżenie do góry brzuchem. Polska jest tak piękna i pełna tylu atrakcji, że aż szkoda większości z nich nie zobaczyć. Nauczona doświadczeniem z tego roku, w kolejnych latach planując wakacje będę zawsze korzystała z Internetu, żeby zdobyć trochę informacji na temat atrakcji dostępnych w danym miejscu.

Wakacje kojarzą nam się raczej z odpoczynkiem nad morzem, w górach lub nad jeziorem. Dlatego też znane rejony wypoczynkowe mają w naszych wyobrażeniach służyć oglądaniu pięknych widoków i wypoczynkowi na łonie natury. Jednak na przykładzie Mazury, w których rejony się wybieram, każdy region ma w ofercie do zobaczenie mnóstwo ciekawych zabytków i miejsc,które nie tylko poszerzą naszą wiedzę ale też sprawią, że wakacje będą bardziej urozmaicone.