Medyczny pas krępujący dla pacjenta

Temat, jakim jest unieruchamianie pacjentów za pomocą pasów krępujących, nie jest szeroko omawianym tematem. Dla samych pacjentów jest to, w zależności od sytuacji, sprawa po prostu wymagająca delikatności i wyczucia. Dla personelu medycznego zaś i profesjonalnych opiekunów jest to narzędzie, którym się posługują, rozumieją jednak, co ono oznacza dla pacjenta i że trzeba je wykorzystywać profesjonalnie i z jak największym wyczuciem sytuacji. Dlatego tak ważne jest, by pasy takie były pasami medycznym, które nie stanowią zagrożenia.

Solidnie wykonany pas unieruchamiający pacjentów

pasy do unieruchamianiaNie stanowiły zagrożenia ani dla pacjentów, ani dla personelu, który z tych pasów korzysta. W końcu bardzo ważne jest, by móc takie pasy zapiąć bardzo szybko, by samo zapięcie było łatwe, ale by pacjent, zwłaszcza pacjent agresywny czy taki, który dostał ataku paniki, nie mógł się sam wyswobodzić. W takich sytuacji to bardzo ważne, by personel medyczny mógł zadziałać szybko i w taki sposób, by zabezpieczyć samych siebie przed rzucającym się czy niebezpiecznym pacjentem, ale także i samego pacjenta, który mógłby, bez tych pasów krępujących, zrobić sobie krzywdę. I to nie tylko krzywdę nieumyślną, po prostu kręcąc się w różne strony, kiedy po przykładowo wypadku bardzo ważne, jest pozostać w jednej pozycji, ale także świadomie użyć czegoś do zrobienia sobie krzywdy, przykładowo w agresywnym szale. Wtedy pasy chronią zarówno personel medyczny jak i samego pacjenta. Takie pasy do unieruchamiania pacjentów mają jednak swoje różne rodzaje. Nie tylko unieruchamia się pacjentów, którzy dostali ataku szału czy paniki, ale także i takich, którzy tego unieruchomienia potrzebują, by przykładowo nie spaść w łóżka, kiedy śpią i nie złamać sobie czegoś lub nie zwichnąć. Mowa tu głównie o osobach niepełnosprawnych na oddziałach lub osobach starszych, które przebywają na geriatrii i mają bardzo ograniczony zakres poruszania się, ale także siły ich mięśni. Takie pasy stabilizują je w jednej pozycji, pozwalając spokojnie spać, bez strachu o to, że przypadkowo zsuną się z łóżka i coś sobie zrobią. 

Funkcje pasów do unieruchamiania są naprawdę różne i w głównej mierze to, jakich pasów użyjemy – czy może tych na nadgarstki i kostki, czy może tych biodrowych – zależą od sytuacji, z jaką musimy sobie poradzić. Poradzić jako pacjenci i jako personel medyczny, a także opiekunowie osób niepełnosprawnych czy osób starszych, wymagających stałej opieki. Pasy takie mogą bardzo ułatwić życie obu stronom, trzeba tylko profesjonalnie ich używać.