Moje siodło do jazdy konnej

Dawniej za siodło służyła poduszka przywiązana do grzbietu konia. Siodła zbliżone do tych współczesnych pojawiły się kilkaset lat przed nasza erą w plemionach. Natomiast Rzymianie zaczęli używać siodeł w IV w. p. n. e. W Europie siodła rozwinęły się w XIII w. za sprawa ciężkozbrojnych rycerzy, którzy w przeciwnym wypadku nie mogliby utrzymać się na koniu. W XVIII w. rozwinęły się dwa typy siodeł: westernowe i angielskie. 

Rodzaje i budowa siodeł do jazdy konnej

siodła do jazdy konnejSiodło jeździeckie składa się z terlicy, która jest szkieletem siodła wykonanym z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. To ona w głównej mierze decyduje o wadze siodła. Tylni i przedni łęk siodła do jazdy konnej pomaga nam przy wsiadaniu. Poduszki i podbicia są wypchane wełną lub watą. To one stykają się z grzbietem konia i mają duży wpływ na jego komfort podczas jazdy. Siedzisko to jeden z elementów, który dopasowujemy do jeźdźca. Tybinka to część siodła stanowiąca bok z poduszką kolanową. Przystuły to paski, na których znajdują się klamry zapinające popręg. Puślisko to płaski pas, którym mocujemy strzemiona. Najczęściej jest wykonany ze skóry lub skóry syntetycznej podszytej taśmą nylonową. Strzemiona ułatwiają nam wsiąść na konia i poprawiają stabilizację. Popręg to pas przebiegający pod brzuchem konia, łączy ze sobą obie strony terlicy. Wyróżn ia się trzy głównie rodzaje popręgów: ujeżdżeniowe, wszechstronne oraz skokowe. Siodła wszechstronne (popularno użytkowe) są najbardziej rozpowszechnionym rodzajem siodła. Siodła skokowe przeznaczone są do skoków przez przeszkody. Posiada płaskie siedzisko i wysunięte do przodu tybinki. Siodło ujeżdżeniowe posiada głębokie siedzisko, długie tybinki oraz długie, prawie proste klocki kolanowe. Siodła rajdowe charakteryzuje się dość głębokim siedziskiem, a waga jeźdźca jest równomiernie rozłożona przez panele. Te siodła są wyposażone w kółeczka, do których przypina się sakwy. Budowa siodła westernowego pozwala na wykonywanie rolnikowi prac na farmie i zapewnia mu komfort. Siodła damskie umożliwiają jazdę z obiema nogami z lewej strony i przodem do kierunku jazdy. W zależności od modelu jest możliwa jest jazda kłusem a nawet galopem. 

Prawidłowo dobrane siodło zapobiega powstawaniu otarć, urazów kręgosłupa i zapewnia komfort zwierzęciu podczas pracy. Dobre siodło równomiernie rozkłada ciężar ciała jeźdźca. Przede wszystkim nie może zsuwać się na żadną ze stron. Ważne jest by terlica nie stykała się z grzbietem zwierzęcia. Powinno być stabilne i nie podskakiwać podczas ruchu konia.