Na czym polega centralne odkurzanie?

Każdy z nas dba o czystość własnych czterech kątów. Jak pokazują badania opinii publicznej sprzątanie nie należy jednak do ulubionych zadań domowników. Warto jednak poszukać możliwości, które nie tylko tą czynność umilą i skrócą czas jej trwania, ale także zwiększą efektywność. Zalety te wpłyną zarówno na zmianę podejścia do samego procesu sprzątania jak i zmniejszą częstotliwość porządków. 

Jak działa centralne odkurzanie?

odkurzanie centralneJednym z rozwiązań, które sprawią, że zmieni się podejście do sprzątania jest odkurzanie centralne. W odróżnieniu od tradycyjnego odkurzania różni się kilkoma podstawowymi aspektami. Jednostka centralna znajduje się w tym przypadku w pomieszczeniu gospodarczym lub innym wybranym przez użytkownika miejscu z pomieszczeniami jest zaś połączona poprzez system sztywnych rur umieszczonych w ścianach i zakończonych gniazdem ssącym, do którego podłączany jest elastyczny wąż. Jak można zauważyć obowiązek ciągania za sobą jednostki odkurzającej po wszystkich pomieszczeniach zostaje pominięty. Tym samym wykluczamy zużycie siły niezbędnej do przemieszczania urządzenia. Ponadto elastyczny wąż stanowiący jeden z podstawowych elementów charakteryzuje się większą długością niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza – zwykle sięga ona to 15 metrów. Zastosowanie centralnego odkurzania jest opcją niezwykle korzystną dla alergików i pozytywnie wpływającą zarówno na efektywność sprzątania jak i jakość otaczającego powietrza. Tradycyjny odkurzacz wydmuchuje zanieczyszczone powietrze w pobliżu miejsca sprzątania, odkurzacz centralny zaś kurz oraz roztocza, które nie zostały zatrzymane na filtrze usuwa na zewnątrz. Zawartość niekorzystnych alergenów w powietrzu zostaje zatem ograniczona lub całkowicie wyeliminowana. Jedną z niewielu wad odkurzania centralnego z uwagi na fakt umieszczenia rur w ścianach bądź podłodze jest obowiązek montażu instalacji już w trakcie procesu budowy mieszkania. W innym przypadku niezbędne jest wykucie odpowiednich kanałów przeznaczonych do montażu rur, co może okazać się nieco kłopotliwe.

Odkurzanie centralne jeszcze do niedawna było rozwiązaniem popularnym dla dużych powierzchni np. w biurowcach bądź hotelach z dużą ilością miejsc noclegowych. Jednakże z biegiem czasu zauważono korzyści płynące z tej metody odkurzania powierzchni także na mniejszej przestrzeni takiej jak domy jednorodzinne. Szereg zalet wymienionych powyżej z pewnością przekona do tego rozwiązania nie jednego zwolennika stosowanych dotychczas odkurzaczy tradycyjnych.