Najnowocześniejsze zraszacze przeciwpożarowe

Zraszacze i natryski przeciwpożarowe są najstarszymi, i najbardziej rozpowszechnionymi urządzeniami przeciwpożarowymi, zaraz obok ręcznych gaśnic. Są one często bardzo małe, i na co dzień niewidoczne, aczkolwiek po powstaniu ogniska pożarowego bardzo szybko okazują swoją przydatność. Niektóre warianty natrysków przeciwpożarowych są rekomendowane do obiektów użytkowych, a inne do hoteli, obiektów publicznych czy nawet do prywatnych domów.

Odmiany zraszaczy przeciwpożarowych

efektywny natrysk przeciwpożarowyStandardowe natryski przeciwpożarowe podłączane są do obiektowego obiegu wody, więc rzadko zdarza się by mogły zostać wyłączone z użycia z racji braku materiału gaszącego. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie, gdyż użycie wody do gaszenia pożaru w pomieszczeniach może z łatwością uszkodzić wyposażenie, lub zniszczyć co bardziej delikatne przedmioty, głównie dokumenty. Z tego powodu, wodne zraszacze coraz częściej zastępowane są przez bardziej efektywny natrysk przeciwpożarowy, wykorzystujący substancje podobne do tych, które stanowią wkład do gaśnic proszkowych. Preparaty gaśnicze, jakie używane są w nowoczesnych natryskach mają za zadanie odcięcie dostępu do tlenu w ognisku pożaru, i doskonale sprawdzają się w tej roli. Substancja rozpylona w miejscu pożaru zastyga w twardą, sztywną masę, całkowicie nie przepuszczającą powietrza. Owa masa jest całkowicie ogniotrwała i ognioodporna, więc nie ulega żadnemu uszkodzeniu po kontakcie z otwartym ogniem i wystawieniu na działanie wysokiej temperatury. Substancja gaśnicza jest również bezpieczna dla zdrowia, i nie powoduje uszkodzenia wyposażenia pomieszczenia. Natryski chemiczne posiadają własne zbiorniki, do których są podłączone, a które muszą być napełniane po każdym użyciu systemu przeciwpożarowego. Nie są więc tak wygodne jak wodne zraszacze, aczkolwiek od takowych są znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze, więc konieczność ich napełnienia nie jest dużym mankamentem.

Mogą one być montowane w większości pomieszczeń, niezależnie od ich przeznaczenia, i bardzo często stają się częścią systemu przeciwpożarowego w zakładach przemysłowych, gdzie są szczególnie skuteczne w neutralizowaniu ognisk chemicznego ognia, mającego znacznie wyższe temperatury niż zwykłe ognisko pożarowe w dowolnym innym miejscu. Nie są również nierozsądnie drogie, a montaż całego systemu chemicznych zraszaczy jest bardzo przystępną cenowo inwestycją, na którą decyduje się coraz więcej właścicieli dużych obiektów przemysłowych ale również i biurowych, wyposażonych w stare systemy przeciwpożarowe.