Biuro powinno być wygodne dla pracownika oraz spełniać szereg wytycznych, które umożliwiają mu wydajną oraz efektywną pracę. Powinno dodatkowo spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i normy BHP. Wśród nich wiodącą rolę spełnia między innymi dobór odpowiedniego oświetlania, które umożliwia pracę przy komputerze oraz nie powoduje nadmiernej męczliwości oczu. O odpowiedni rodzaj oświetlenia oraz lamp powinien zadbać szef każdego pracownika – to leży w jego kwestii.
Jaką lampę wiszącą do biura najlepiej wybrać?
Wybór dobrego oświetlenia biura jest bardzo ważną kwestią, której nie powinno się w żaden sposób zaniedbywać. Jeśli chcesz mieć dodatkowo nie tylko funkcjonalną, ale przede wszystkim ładną aranżację wnętrza biura warto jest dokładnie zaplanować rodzaj oświetlenia, jakie będzie się wykorzystywało w danym biurze. Do wyboru jest bardzo dużo różnorodnych lamp w różnych formach – począwszy od kinkietów, żyrandoli, lamp punktowych poprzez lampy stojące czy małe lamki biurowe. Wybór odpowiedniego oświetlenia jest uzależniony od finansów przeznaczonych na ten cel oraz od potrzeb danego pracownika – innego oświetlenia bowiem będzie potrzebować informatyk, który spędza długie godziny każdego dnia przed komputerem, a innego sekretarka, która cały dzień praktycznie poświęca na wypełnienia dokumentów oraz załatwianiem pozostałych spraw danej firmy. W każdym jednak przypadku doskonale spiszą się lampy wiszące do biura, które pozwalają uzyskać światło rozproszone płynące z góry, które dokładnie oświetla praktycznie całe pomieszczenie (choć jest to oczywiście uzależnione od lokalizacji lamp oraz siły żarówek). Dobre rozmieszczenie lamp wiszących pozwala uzyskać komfortowe światło umożliwiające efektywną i zbytnio nie męczącą głowy i wzroku pracę. Dodatkowo na każdym biurku powinno znajdować się dodatkowe źródło światła, które można włączyć w razie potrzeby – najlepiej w tym przypadku sprawdzą się zwykłe i standardowe lampy biurowe, dostępne indywidualnie dla każdego pracownika, które można swobodnie ustawić na biurku i przesuwać w razie potrzeby.
Choć najlepiej pracuje się oczywiście przy świetle dziennym to jednak istnieje wiele sytuacji w których nie sposób obejść się bez dodatkowego, sztucznego oświetlenia. Przykładem jest chociażby praca wieczorami czy w miesiącach zimowych, kiedy to stosunkowo szybko robi się ciemno za oknem. Rozwiązaniem tego typu problemów jest dobór odpowiedniego rodzaju oświetlenia do warunków biurowych – w trosce o komfort i wydajną pracę każdego pracownika.