Nowoczesne kolce do sprintów

Oglądając zmagania lekkoatletów w telewizji większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele elementów składa się na sukces danego zawodnika nawet, jeśli jego występ trwa mniej niż 10 sekund w przypadku najlepszych sprinterów na świecie. Rygorystyczna dieta, katorżnicze treningi na siłowni i na bieżni oraz naturalny talent często okazują się niewystarczające, ponieważ w dobie dynamicznego postępu technologicznego bez wysokiej jakości sprzętu rywale mogą zyskać przewagę nie do nadrobienia.

Cechy specjalistycznych kolców sprinterskich

specjalistyczne kolce sprinterskieSpośród wszystkich dyscyplin sportowych rozgrywanych na arenach lekkoatletycznych nie ma takiej, w której sprzęt liczyłby się bardziej niż w przypadku biegów sprinterskich. To właśnie rywalizacja na tych najkrótszych dystansach elektryzuje publiczność i cieszy się największym zainteresowaniem, jednak z uwagi na swoją charakterystykę i przede wszystkim krótki czas trwania biegu nie ma tam miejsca na jakikolwiek błąd i nawet minimalna przewaga sprzętowa może przechylić szalę zwycięstwa. Kluczową rolę odgrywają tu specjalistyczne kolce sprinterskie, które są wynikiem skomplikowanych i szczegółowych badań w laboratoriach największych producentów obuwia, którym bardzo zależy na tym, żeby to zawodnicy występujący w ich kolcach odnosili największe sukcesy. Nie ma bowiem lepszej reklamy, niż zwycięstwo na oczach tysięcy ludzi na stadionie i przed telewizorami. W przypadku kolców sprinterskich najlepszych producentów liczy się nie tylko sama przyczepność osiągana dzięki naukowo wypracowanemu układowi i długości samych kolców umieszczonych na podeszwie, ale także waga buta, czy jego wnętrze. Podczas biegu sprinterskiego najważniejszy jest oczywiście start, podczas którego stopa zawodnika powinna mieć zagwarantowana jak największą przyczepność. Ponieważ w sprincie o zwycięstwie często decydują detale, to buty tego typu są niezwykle lekkie, a ich waga często jest wyraźnie mniejsza niż 200 gram, dzięki czemu sportowcy nie tracą energii na podnoszenie butów podczas biegu.

Technologie wykorzystywane do tworzenia najnowszych modeli kolców lekkoatletycznych, w szczególności tych dedykowanych biegom sprinterskim należy do najbardziej zaawansowanych spośród wszystkich wykorzystywanych podczas projektowania i tworzenia jakichkolwiek butów sportowych. Mało jest bowiem dyscyplin, w których detale mają tak dużą wagę. Dostępność w sklepach modeli o różnym poziomie zaawansowania i w różnych przedziałach cenowych sprawia jednak, że zainteresowanie kolcami będzie zapewne dynamicznie rosło w kolejnych latach.