Nowoczesne ławy kominiarskie

 

Komunikacja dachowa to nic innego jak elementy umożliwiające wygodne poruszanie się po dachu Wybór najlepszego systemu zwiększy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale także ułatwi prowadzenie wszelkich prac remontowych, montażowych, czy związanych z czyszczeniem pokrycia dachowego. Przemieszczanie się po dachu, na którym nie zamontowano elementów komunikacji dachowej jest po prostu niebezpieczne i może skutkować uszkodzeniem pokrycia dachowego.

Zastosowanie ławy kominiarskiej

ławy kominiarskie w niskiej cenieElementy systemu powinny być dostosowane do różnego rodzaju pokryć dachowych. Dobór odpowiednich elementów, miejsce i sposób ich mocowania oraz przenoszenia obciążeń na konstrukcję ustala projektant w zależności od wymagań obiektu i zaprojektowanej konstrukcji dachu. Urządzenia należy stosować zgodnie z projektem technicznym obiektu. Montaż powinien odbywać się na podstawie instrukcji i zaleceń producenta oraz opierać się na wiedzy i sztuce dekarskiej. Brak wymogu zakładania komunikacji dachowej nie oznacza, że jest ona zbędna. Gdy dojdzie do awarii – np. komin zatka się w sezonie grzewczym – prace mogą być utrudnione ze względu na mokre, śliskie lub oblodzone pokrycie dachu. Ławy kominiarskie w niskiej cenie, tak jak inne akcesoria, muszą być dopasowane do rodzaju dachu. Ławy kominiarskie są przeznaczone do tworzenia ciągów komunikacyjnych w poprzek spadku połaci dachowej. Wsporniki ławy należy mocować do dachu nie więcej niż 80 cm od siebie. Jest to maksymalny zalecany rozstaw! Umieszcza się blisko stopni kominiarski, aby można było wygodnie się po nich poruszać.  Na dachach spadowych przede wszystkim montuje się ławy i stopnie. Wymagają one trwałego montażu przy pomocy wsporników i mocowników. Zazwyczaj są wykonane z aluminium o wysokim gatunku lub stali ocynkowanej. To ważne, by charakteryzowały się odporonością na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne: mróz, opady, promieniowanie UV, wiatr. Dzięki antypoślizgowej ażurowej powierzchni nie trzyma się ich śnieg, ani nie tworzą się oblodzenia. Właściwe elementy komunikacji dachowej spełniają kryteria określone przez Europejską Normę EN516 i posiadają znak CE – jest wybijany na każdym elemencie z osobna.

Zastosowanie komunikacji dachowej ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które na nim przebywają. W związku z czym projekt i późniejsza produkcja elementów systemu musi sprostać najwyższym standardom jakościowym oraz spełniać normy UE. Takie systemy przydadzą się na dachach o większym kącie nachylenia. Warto w nią zainwestować ze względu na bezpieczeństwo.