Obecność polskiej flagi w codziennym życiu

Muszę przyznać, że nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak często w naszym codziennym życiu pojawia się flaga narodowa. Zazwyczaj stanowi ona tło, na które nie zwraca się większej uwagi chociaż gdyby jej zabrakło, pewnie czulibyśmy, że czegoś nam brakuje. Od kiedy zacząłem wypatrywać flag okazało się, że są one dość częstym widokiem i można je spotkać niemal na co dzień. Patrząc na reakcję ludzi utwierdzam się jednak w przekonaniu, że większość z nich docenia i wypatruje flag narodowych nieświadomie.

Wielkoformatowe flagi narodowe

flagi polski wymiaryOd momentu rozpoczęcia świadomych obserwacji flagi widzę bardzo często. Najszybciej zacząłem dostrzegać je w telewizji podczas transmisji z różnego rodzaju imprez sportowych. Wyciągnąłem nawet ciekawy wniosek, że jeśli na takich imprezach, jeśli chodzi o flagi Polski wymiary flag naszego kraju są zazwyczaj na tyle imponujące, że realizatorzy często je pokazują. Jedną z najbardziej imponujących moim zdaniem wielkoformatowych flag Polski jest ta zamieszczona na Maszcie Wolności w Warszawie. Ta flaga ma powierzchnię ponad stu metrów kwadratowych, co sprawia, że prezentuje się naprawdę imponująco i może obudzić w niejednym sceptyku dumę narodową. Podczas obserwacji zdałem sobie też sprawę, w jak dużej liczbie miejsc flagi narodowe są eksponowane przez cały rok. I to nie tylko w Warszawie! Bardzo często różnego rodzaju urzędy wywieszają flagi na stałe, a kolejna grupa z okazji każdego święta lub ważnego wydarzenia dla kraju. W przypadku osób indywidualnych z wywieszaniem flagi państwowej jest nieco gorzej, ale mam wrażenie, że liczba osób wywieszających flagi na balkonach podczas świąt państwowych czy ważnych imprez sportowych z roku na rok rośnie. Sam przez wiele lat unikałem tego rodzaju manifestacji, ale od kilku lat zmieniłem zdanie i na moim balkonie dumnie powiewa flaga narodowa. Nie jest może zbyt okazałych rozmiarów, ale z pewnością jest dobrze widoczna z perspektywy przechodniów i swoimi rozmiarami nie odbiega od standardów. Oczywiście to nie to, co flagi kibiców podczas skoków narciarskich, ale i tak lepsze to, niż nic.

Produkcja flag, w szczególności flag Polski ma się doskonale. W naszym kraju budzi się coraz mocniejsze przywiązanie do narodowych barw, dlatego zarówno instytucje państwowe, jak i prywatne przedsiębiorstwa i osoby fizyczne coraz śmielej manifestują swoje poczucie przynależności do Polski i wywieszają na balkonach, czy specjalnych masztach flagi narodowe, które bardzo często osiągają naprawdę imponujące rozmiary.