Planowanie ogrodu – kwasowość gleby

 

Projektowanie ogrodu wymaga wielu ustaleń jeszcze zanim przystąpimy do obsadzania terenu wybranymi roślinami. Punktem wyjścia będzie decyzja o wyborze konkretnych gatunków, ponieważ to do nich będziemy musieli dopasować rodzaj nawadniania, najbardziej odpowiednie stanowisko pod kątem nasłonecznienia oraz parametry gleby. Najprościej będzie stworzyć graficzny rzut ogrodu i na nim nanieść poszczególne elementy.

Sposoby badania pH gleby w ogrodzie

skuteczne badanie odczynu glebyJeszcze zanim przystąpimy do kupowania i sadzenia roślin warto najpierw przekonać się, jakim rodzajem gleby dysponujemy w naszym ogrodzie. Skuteczne badanie odczynu gleby pozwoli nam sprawdzić, czy jest ona bardziej zasadowa czy kwaśna, a może ma odczyn obojętny. Od odczynu pH gleby zależeć będzie obsada naszego ogrodu, ponieważ każdy gatunek posiada określone predyspozycje i wymagania także w temacie gleby. Przykładowo, gleby kwaśne i bardzo kwaśne sprawdzą się przy uprawie borówki amerykańskiej, żurawiny, maliny czy agrestu. Taka gleba będzie odpowiadać także azalii i hortensji. Róża, magnolia, jabłoń i grusza będą wymagały gleby lekko kwaśnej. Obojętny odczyn będzie idealny w uprawie wiśni, czereśni, śliwie czy brzoskwini. Odczyn pH gleby określa się w skali punktowej od 1 do 14, przy czym 7 określa glebę obojętną, poniżej 7 to gleba kwaśna, powyżej – zasadowa. Skuteczne badanie odczynu gleby powie nam, czy hodowla wybranych gatunków będzie możliwa, czy też zachodzi konieczność zakwaszenia lub odkwaszenia gleby. Jak dokonać pomiaru pH? Jednym ze sposobów jest pomiar papierkiem lakmusowym. Jest on dostępny do kupienia w każdej aptece, a sam test jest bardzo prosty. Wystarczy pobrać próbkę gleby, umieścić w czystym szklanym naczyniu, zalać wodą destylowaną, wymieszać i umieścić tam papierek lakmusowy, który po około 30 sekundach zmieni kolor. Barwę papierka dopasowujemy do podanej skali odczytując tym samym wynik. Pamiętajmy, że pobierając próbki ziemi należy to zrobić z kilku różnych miejsc w ogrodzie, z głębokości około 20 cm. Obecnie w sklepach ogrodniczych pojawiły się nieco bardziej precyzyjne testy na odczyn gleby, dające dużo pewniejszy wynik, niż test z użyciem papierka lakmusowego.

Odczyn pH gleby można zbadać także za pomocą kwasomierza glebowego. Urządzenie to, w postaci amatorskiej, kosztuje około 20-30 zł, łatwo je kupić w sklepach ogrodniczych i budowlanych. Próbkę ziemi umieszcza się w dołączonej do zestawu rynience, zalewa się ją dołączonym płynem, po czym otrzymaną barwę roztworu porównuje się ze skalą. W sprzedaży są także specjalne mierniki z sondą, którą umieszcza się bezpośrednio w wilgotnej glebie i odczytuje od razu otrzymany wynik.