Podstawy skutecznego leczenia alergii

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto słyszał o przetworzonej żywności. Jadano w większości to, co samemu się wyhodowało. Nikt nie miał problemu z pośpiechem, stresem i depresją. Żyliśmy zdecydowanie bardzie jw zgodzie z przyrodą, co także było przyjazne naturze ludzkiej. Rytm dnia, regularne posiłki niewypełnione ulepszaczami i cukrem, praca fizyczna wpływały na dobre zdrowie naszych babć i dziadków. Dzisiejszy tryb życia sporo namieszał zarówno w naszej psychice, jak i stanie fizycznym naszych organizmów.

Jak skutecznie leczyć alergię?

skuteczne leczenie alergiiZmiany w naszym sposobie życia, jakie zaszły w sposobie odżywiania, pracy i myślenia stały się powodem wielu schorzeń – także tych cywilizacyjnych. Dziś na porządku dziennym jest depresja, cukrzyca czy alergia. Skąd bierze się alergia u niemowląt, które ledwo co zdążyły zjeść kilka swoich pierwszych posiłków w życiu? Skąd alergie, które nagle pojawiają się u całkiem dorosłych osób, a których nigdy wcześniej nie było? Alergia jest trudną przypadłością. Ma różne rodzaje. Możemy mieć alergię wziewną, której źródłem są wdychane cząsteczki, skórna – pojawia się w kontakcie alergenu ze skórą oraz pokarmowa – po spożyciu alergizujących nas produktów. Czy istnieje skuteczne leczenie alergii? Z pewnością, o ile uda nam się rozpoznać, na co jesteśmy uczuleni. Na wiele podtypów działają ogólne leki antyhistaminowe, które blokują reakcję alergiczną. Możemy przyjmować je doustnie w formie tradycyjnych tabletek lub wziewnie przy pomocy specjalnych inhalatorów czy preparatów w spray’u. Najtrudniejszym przeciwnikiem jest alergia pokarmowa. Przede wszystkim trzeba rozpoznać produkty, który ją wywołują i drastycznie wyrzucić je z naszej diety. Często reakcje uczuleniowe możemy zauważyć od razu po zjedzeniu produktu, co znacznie ułatwia sprawę, Gdy jednak mamy do czynienia z alergią opóźnioną, reakcje pojawiają się do 72 godzin od zjedzenia alergenu. Wówczas jedynym sposobem, aby ustalić alergen, jest wykonanie badań z krwi, które wskażą potencjalnie dla nas niebezpieczne produkty. Można wykonać je w wybranych laboratoriach i sukcesywnie sprawdzać prawidłowość wyniku,obserwując swoje reakcje.

Alergia jest trudnym przeciwnikiem zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza prowadzącego. Jej złożoność wymaga iście detektywistycznego podejścia, cierpliwości i prób. Łatwiej jest, gdy znamy swój organizm i właściwie odczytujemy sygnały z niego płynące. Najtrudniej odkryć alergen u dzieci, jeśli nie jest on tradycyjnym nabiałem czy pyłkiem. Warto jednak dociec prawdy, żeby cieszyć się pełnym zdrowiem.