Wiele osób przyznaje, że alkohol poprawia ich nastrój i pozwala choć na chwilę oderwać się od problemów. Niektórzy uważają, że ułatwia nawiązywanie znajomości i sprawia, że czujemy się dużo pewniej. Potrafimy wtedy z każdym porozmawiać i bez wątpienia jesteśmy weselsi. Jeśli jednak wypijemy za dużo, to nie tylko staniemy się bardziej uciążliwi dla otoczenia, ale również odczujemy negatywne skutki następnego dnia. Z pewnością dlatego nie każdy pije często i regularnie. Są jednak osoby, które nie mogą wytrwać bez alkoholu ani jednego dnia. Jest to znak, że trzeba zacząć szukać profesjonalnej pomocy, ponieważ mało kto samodzielnie radzi sobie z takim nałogiem.
Czy alkoholizm można wyleczyć?
Wiele jest takich chorób, których leczenie może być długotrwałe i zależy często również od zaangażowania pacjenta. Z pewnością tak jest w przypadku uzależnień, które są chorobą i wymagają profesjonalnego leczenia. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób nie chce się przyznać do tego, że ma taki problem. Często na początku w ogóle nie zauważają, że dzieje się coś złego. Dopiero z czasem przychodzi taki moment, w którym dostrzegają potrzebę zmiany. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy osoba pijąca traci nie tylko pracę czy oszczędności, ale również rodzinę. Jeśli chcemy wrócić do dawnego życia, musimy znaleźć dobre prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu. Pracują tam najlepsi specjaliści, którzy mają wieloletnie doświadczenie i pomogli bardzo wielu osobom wrócić do życia w trzeźwości. Każdy, kto podejmuje decyzję o pobycie w ośrodku musi wiedzieć o tym, że leczenie będzie trwało dłuższy czas. Uzależnienia nie da się wyleczyć w ciągu tygodnia czy miesiąca. Większość osób z pomocy terapeuty korzysta również po wyjściu z ośrodka. Proces leczenia rozpoczyna się detoksu. Jego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i pozostałości alkoholu. Aby pacjenci lepiej znosili ten zabieg, podawane są również wlewy witaminowe, które mają wzmocnić organizm i poprawić pracę narządów wewnętrznych. Zazwyczaj po kilku dniach pacjent jest już w pełni świadomy i może rozpocząć uczęszczanie na terapię, która dobierana jest w indywidualny sposób.
Czasem wydaje nam się, że jeśli będziemy pić małe ilości alkoholu, ale za to regularnie, to nic złego się nie stanie. Okazuje się jednak, że takie spożywanie może doprowadzić do uzależnienia. Nie będziemy już pić dla przyjemności, ale dlatego, że będziemy czuć silny przymus napicia się. Bardzo łatwo jest przestać normalnie funkcjonować. Osoba uzależniona skupia się jedynie na tym, aby zdobyć alkohol. Konieczna jest pomoc specjalistów, którzy prowadzą skuteczną terapię. Trzeba zdecydować się na leczenie w zamkniętym ośrodku, ponieważ tylko wtedy odzyskamy pełną świadomość i będziemy mogli rozpocząć nowy etap w życiu.