Pomnażanie majątku od podstaw

 

Często mamy poczucie, że pomnażanie swoich oszczędności jest przeznaczone wyłącznie dla wybranych osób. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że jest to możliwe nawet przy niewielkich zarobkach. A nawet jak najbardziej wskazane, jeżeli zależy nam na tym, aby w końcu zwiększyć swoje dochody. Warto jednak dowiedzieć się, od czego najlepiej jest zacząć, a także ile trzeba mieć pieniędzy, żeby w ogóle mówić o pomnażaniu swoich oszczędności. Wtedy już nie będzie żadnych wymówek, że to nie jest dla nas.

Czy inwestowanie jest dla każdego?

jak zacząć inwestowaćJeśli w końcu pozbędziemy się tego mylnego przekonania, że inwestowanie pieniędzy nie jest dla każdego, warto zabrać się za pozyskiwanie podstawowej wiedzy na ten temat. Nie trzeba być finansistą, żeby zrozumieć proste zasady pomnażania swoich oszczędności. Na pewno trzeba się trzymać kilku prostych zasad, które nie wpędzą nas w żadne kłopoty finansowe, szczególnie na początku drogi. Taką ważną zasadą jest przede wszystkim unikanie inwestowania wszystkich oszczędności, jakie tylko posiadamy. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak zacząć inwestować, to powinniśmy zacząć od bezpiecznych instrumentów finansowych, przy których ryzyko jest niewielkie, a nawet praktycznie żadne. Do takich instrumentów zaliczymy przede wszystkim obligacje skarbowe oraz lokaty. Jednak należy pamiętać, że z drugiej strony na takich produktach finansowych nie zyskamy zbyt wiele. Jednak jest to najlepsza nauka dla początkujących, którzy chcą z dużą ostrożnością zacząć odkładać pieniądze na określony cel. Żeby zyskać większe sumy, wcale nie trzeba inwestować pieniędzy na giełdzie. Tak naprawdę zakup akcji możemy zostawić na zdecydowanie później lub nawet nie podejmować się tego ryzyka. Natomiast zdecydowanie lepszą propozycją będzie inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Tutaj przede wszystkim powinniśmy pamiętać o wyborze jak największej liczby różnych produktów, dzięki czemu ponosimy zdecydowanie mniejsze ryzyko straty swoich oszczędności.

Mając takie wskazówki na uwadze, należy jak najszybciej je wprowadzić w życie. W ten sposób przynajmniej będziemy wiedzieli, że nie jesteśmy bierni. Tylko systematyczne oszczędzanie i odkładanie tych pieniędzy na odpowiednich instrumentach finansowych pozwoli nam zwiększyć kapitał. Warto wcześniej określić dokładnie cel ile chcemy ostatecznie zaoszczędzić, wtedy łatwiej będzie dopasować odpowiednią ścieżkę inwestowania. A jak już wiemy możliwości jest naprawdę dużo. Najważniejsze jest to, aby się w końcu odważyć zrobić pierwszy krok.