Potrzebowałem odzyskać VAT zapłacony zagranicą

Jestem przedsiębiorcą dość sporej polskiej firmy. Ostatnio postanowiliśmy z zarządem, że wejdziemy na rynek zagraniczny. W związku z tym spora ilość moich pracowników w ostatnim czasie podróżowała do różnych krajów, żeby zbadać tamtejszy rynek oraz koniunkturę. Powodowało to oczywiście koszty podróży służbowych. Dowiedziałem się skądinąd, że w takiej sytuacji należy się przedsiębiorstwu zwrot podatku VAT zapłaconego zagranicą. Postanowiłem poszukać więcej informacji na ten temat. 

Odzyskałem zapłacony zagranicą VAT dla przedsiębiorstwa 

jak odzyskać vat z zagranicy dla przedsiębiorstwaPoszukiwania odpowiednich informacji na ten temat rozpocząłem od internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: jak odzyskać vat z zagranicy dla przedsiębiorstwa, i zacząłem przeglądać wyniki. Kiedy już znalazłem informacje na temat tego, że w moim przypadku należy mi się zwrot podatku VAT musiałam dowiedzieć się, jak złożyć odpowiedni wniosek. Wiedziałem już, że zgodnie z unijnymi dyrektywami nie miałem obowiązku rejestracji w urzędach skarbowych państw w których płaciłem podatek VAT. Całą sprawę mogłem załatwić w polskim urzędzie skarbowym odpowiednim ze względu na siedzibę firmy. Mogłem również złożyć jeden wspólny wniosek dla wielu faktur dotyczących różnych krajów, gdzie obowiązują różne stawki podatkowe. Termin złożenia takiego wniosku do urzędu skarbowego upływał 30 września roku następnego, od dnia wystawienia faktury. Zebrałem wszystkie faktury z odpowiedniego okresu, żeby mieć je pod ręką. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest także to, że taki wniosek można złożyć drogą elektroniczną za pomocą platformy ePUAP oraz z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jest to bezpieczna droga składania dokumentów do urzędu, nawet takich zawierających dane wrażliwe. Wypełniłem odpowiedni wniosek i dołączyłem do niego skany faktur. Teraz musiałem już tylko czekać na rozpatrzenie wniosku. Urząd Skarbowy dotyczyły w tym przypadku terminy zgodne z ordynacją podatkową. Urząd jednak bardzo szybko rozpatrzył moją sprawę.

Już po kilku dniach roboczych dostałem informację na temat pozytywnego rozpatrzenia wniosku oraz zwrot zapłaconego zagranicą podatku VAT na mój rachunek bankowy. Byłem bardzo zadowolony z tego, że udało mi się tak szybko i sprawnie załatwić tą sprawę. Dzięki temu odzyskałem część kosztów potrzebnych do tego, aby rozwinąć moje przedsiębiorstwo. Zadowalające jest to, że taką sprawę można załatwić w sposób elektroniczny bez konieczności stania w kolejkach w urzędzie skarbowym oraz wypełniania sterty dokumentów.