Potrzebowałem świadectwa charakterystyki energetycznej

Niedawno otrzymałam duży spadek. Postanowiłam, że muszę go bardzo dobrze zainwestować. Doradca ekonomiczny doradził mi, abym zainwestowała w nieruchomości, ponieważ jest to w tej chwili najbardziej intratny biznes, który gwarantuje pewne i szybkie zyski. Kupiłam więc kilka nieruchomości i przygotowałam je na wynajem. Udałam się jeszcze raz do mojego doradcy, żeby mieć pewność że wszystko robię prawidłowo. Dowiedziałam się wtedy, że nie zrobiłam świadectw charakterystyki energetycznej w moich lokalach.

Kiedy świadectwa charakterystyki energetycznej są wymagane?

najlepsze świadectwo charakterystyki energetycznejOd mojego doradcy dowiedziałam się, że w lokalach i budynkach przeznaczony na wynajem, tak samo jak w lokalach i budynkach przeznaczonych na sprzedaż na mocy umowy kupna sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności lokalu, wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej są wymagane. W ramach wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu otrzymuje się certyfikat energetyczny, który jest ważny przez 10 lat od dnia w którym został wystawiony. Po tym czasie wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu należy bezwzględnie powtórzyć. Należy powtórzyć je też w sytuacji, kiedy dokonamy znaczącej zmiany w instalacji elektrycznej. Do takich zmian należy zaliczyć chociażby wykonanie dodatkowego łącza czy wymianę okablowania na nowe. Zależało mi na tym, aby wykonać najlepsze świadectwo charakterystyki energetycznej lokali, które przeznaczyłam na inwestycję. Dowiedziałam się również, że takie świadectwo charakterystyki energetyczne może być wystawione przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. To znaczy należy mieć ukończone studia wyższe w kierunku charakterystyki energetycznej albo architektury i pożarnictwa lub ukończyć specjalne szkolenie z zakresu prawa budowlanego. Na szczęście udało mi się szybko znaleźć elektryka, który posiadał takie uprawnienia i wykonał dla mnie świadectwa charakterystyki energetycznej moich lokali. Wyniki wszystkich pomiarów otrzymałam w ciągu tygodnia.

Byłam bardzo zadowolona, że udało mi się tak szybko wykonać obowiązkowe świadectwa charakterystyki energetycznej lokali w tak niskiej, przystępnej cenie. Koszt wykonania certyfikatu energetycznego zależy jest od wielkości lokalu lub budynku w jakim się go wykonuje. Lokale, które przeznaczyłam na wynajem nie były zbyt duże, dlatego za certyfikat energetyczny w każdym z nich zapłaciłam ledwie kilkaset złotych. Dokumenty kończyły się opinią oraz zaleceniami, co do stanu instalacji elektrycznej w mieszkaniach.