Proboszcz powinien troszczyć się o oświetlenie kościoła

 

W każdą niedzielę wierni zbierają się razem w kościele i razem modlą się. To bardzo dobrze, że spędzają z sobą czas i tworzą taką zwartą wspólnotę, ważne jednak jest także to, by Ci wszyscy ludzie dobrze się widzieli i mogli czuć swoją bliskość. To naprawdę istotne, by kościół był zawsze oświetlony bardzo dobrze, by wszyscy mogli w eucharystii uczestniczyć jak trzeba i nikt nie czuł się pominięty. W kościele powinno być jasno także z tego powodu, że wiele osób czyta modlitwy z książeczki, a w półmroku szybko męczą się oczy, każdy proboszcz powinien mieć tego świadomość.

Kościół musi być dobrze oświetlony

oświetlenie kościołówTo bardzo ważne, by proboszcz dbał o to, żeby w kościele zawsze było odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu będzie można komfortowo modlić się i odprawiać mszę. Jeśli uda się to zapewnić, na pewno wszyscy wierni będą bardzo zadowoleni i będą mogli miło spędzać czas, modląc się do swojego Boga. Dobre oświetlenie kościołów jest po prostu konieczne w takich miejscach, gdyż dzięki niemu można bez przeszkód czytać z książeczki do nabożeństwa, natomiast ministranci i ksiądz będą mogli w dobrych warunkach pochylać się nad Biblią, by odczytać istotne fragmenty. Trzeba zwrócić także uwagę na to, że kazań księża też nie zawsze uczą się na pamięć i muszą mieć możliwość wygodnego czytania każdego tekstu, który tylko może im pomóc w poprowadzeniu mszy. Jeśli należymy do rady parafialnej, powinniśmy co jakiś czas sprawdzać, czy oświetlenie naszego kościoła działa dokładnie tak, jak powinno i czy można się modlić w komfortowych warunkach, niczym się nie przejmując. Jeśli uda nam się taki stan osiągnąć, na pewno nie będziemy rozczarowani. Modlitwa może być bardzo przyjemna, dobrze jest jednak widzieć swoich bliźnich, gdy przekazujemy im znak pokoju. Gdy możemy popatrzeć komuś w oczy i skinąć mu głową lub podać rękę, zawsze jest jakoś przyjemniej i czujemy bardziej, że jesteśmy bliskimi dla siebie ludźmi. W kościele ze złym oświetleniem, na pewno znacznie trudniej jest osiągnąć taki efekt. Warto o tym myśleć i starać się jak najlepiej przysłużyć swojej wspólnocie, na przykład sugerując zamontowanie lepszego oświetlenia. To na pewno bardzo pomoże.

Zawsze powinniśmy robić co tylko w naszej mocy, by móc pozwolić sobie na dobrą modlitwę. jeśli w naszym kościele nie ma wystarczająco dobrego oświetlenia, warto poruszyć ten temat przy rozmowie z proboszczem lub radą parafialną. Na pewno uda nam się znaleźć w tej sytuacji dobre rozwiązanie i nie będziemy musieli więcej się martwić. W końcu będziemy mogli wszystko dobrze obserwować w kościele. To miła perspektywa.