Prywatne terapie polegające na hipnozie

Hipnoza jako metoda leczenia nerwic i innych zaburzeń psychicznych znana jest od dawna. Stosowali ją psychoanalitycy, których zdaniem za pomocą hipnozy można dotrzeć do wypartych przeżyć. Dziś również hipnoza jest stosowana przez niektórych lekarzy i psychoterapeutów. Wbrew powszechnym przekonaniom hipnoza nie jest stanem zmienionej świadomości. Osoby pod wpływem hipnozy nie robią spektakularnych rzeczy.

Prywatni terapeuci chętnie stosują hipnozę

prywatna terapia hipnoząPsychoterapeuci w swojej pracy korzystają z wielu różnych metod. Jedną z nich jest hipnoza. Hipnoza jest szczególnym stanem umysłu. Uwaga osoby zahipnotyzowanej zgodnie z sugestiami podawanymi przez hipnotyzera skupia się na określonych bodźcach. Przez wielu specjalistów hipnoza uznawana jest za skuteczną metodę leczenia nerwic i innych zaburzeń psychicznych. Na temat hipnozy narosło wiele mitów, które nie do końca są prawdziwe. Przede wszystkim w praktyce pacjent rzadko jest wprowadzany w stan głębokiej hipnozy. Najczęściej pacjent ma świadomość tego, co się z nim dzieje. Ten stan hipnozy jest pewnym rodzajem relaksu i wyciszenia. Wbrew powszechnym opiniom osoba hipnotyzer nie jest w stanie zmusić pacjenta do wykonania rzeczy, która byłaby sprzeczna z jego systemem przekonań i wartości. Hipnoza jest metodą całkowicie bezpieczną. Powinna być jednak przeprowadzana przez odpowiednio przeszkoloną osobę. Prywatna terapia hipnozą trwa zwykle od czterdziestu minut do godziny. Sesje terapeutyczne powinny być oczywiście powtarzane dla utrwalenia zaistniałych zmian. Warto również podkreślić, że pacjent, który nie jest odpowiednio zmotywowany do tego, by wejść w stan hipnozy, nie odczuje większej różnicy w swoim samopoczuciu. Konieczna jest zatem współpraca pacjenta i terapeuty. Niektóre osoby pomimo dużej woli starań terapeuty nie wejdą nigdy w stan głębszej hipnozy. Hipnoza nie jest zalecaną metodą dla osób z chorobami psychicznymi takimi jak schizofrenia. Mogą za to z niej korzystać osoby zmagające się z napięciem i stresem, mające za sobą traumatyczne przeżycia.

Terapeuci i lekarze stosujący w swej praktyce hipnozę są przekonani o jej pozytywnym oddziaływaniu na samopoczucie. Umysł pacjenta dzięki sugestiom terapeuty przełącza się na bardziej optymalny tryb funkcjonowania. Należy podkreślić, że hipnoza nie jest żadną magią ani szarlatanerią. Sesja terapeutyczna z użyciem hipnozy powinna być przeprowadzana w komfortowych dla pacjenta warunkach. Terapeuta powinien posiadać stosowny certyfikat uprawniający do stosowania hipnozy.