Psycholog – kiedy jest potrzebny?

Wizyta u psychologa coraz częściej nie wzbudza już tak negatywnych skojarzeń jak kilka lat temu. Kiedyś uważano, że psycholog związany jest tylko z pacjentami ciężko chorymi psychicznie lub szpitalem psychiatrycznym, jednak obecnie powszechnie wiadomo, że psycholog ma za zadanie poprawić jakość życia pacjenta, który się do niego zgłasza.

Jakimi cechami powinien odznaczać się psycholog? 

dobry psycholog z poznaniaStany obniżenia motywacji są obecne w życiu każdego człowieka, ponieważ nie jest możliwe, żeby zawsze czuć się wybitnie dobrze, jednakże jeśli spadek ten utrzymuje się przez dłuższy czas, to może być on powodem do niepokoju. Nie powinno ignorować się sygnałów własnego ciała, bo zazwyczaj psychika ściśle połączona jest ze zdrowiem fizycznym. Poprzez ciągły smutek można częściej chorować, co wiąże się bezpośrednio z odpornością organizmu. Do psychologa mogą więc trafić osoby borykające się z depresją, ale również takie, które znalazły się w takim punkcie swojego życia, że nie umieją podjąć jakiejś znaczącej decyzji. Psycholog ma przede wszystkim za zadanie jak najlepsze poprowadzenie swojego pacjenta przez wszelkie niepewności. Naturalne wydaje się, że dobry psycholog z Poznania kieruje się przede wszystkim etyką zawodową. Informacje, jakie są w jego posiadaniu może wykorzystać więc jedynie dla celów spotkań z pacjentem, a nie dla korzyści własnych lub osób trzecich. Warto również zaznaczyć, że psycholog nie posiada kompetencji do wprowadzenia np. psychoterapii. Wato mieć to na uwadze, ponieważ nieumiejętna pomoc bardziej szkodzi niż jej brak. Podczas spotkań z psychologiem ważne jest, żeby określić cel wizyt. Cel powinien być jak najbardziej do osiągnięcia, a więc pacjent nie powinien celować w coś, co w danej chwili może okazać się dla niego za trudne. Należy przejść przez proces w tempie dostosowanym do możliwości. Jedną z najważniejszych cech dobrego psychologia jest na pewno empatia. To dzięki niej psycholog może zrozumieć stany emocjonalne swoich pacjentów, a także przyswoić ich punkt wiedzenia. Psycholog powinien odznaczać się również otwartością oraz pełnym zaangażowaniem. W całym procesie to pacjent i jego stan są najważniejsi. Zdarza się również, że psycholog jest bodźcem do działania, który buduje w pacjencie chęć do samorozwoju. Obecność psychologa niejako pozwala pacjentom zachować motywację, szczególnie jeśli dana osoba jest przekonana o tym, że psycholog zawsze jej pomoże, niezależnie od tego, czy podjęte przez nią działanie się uda czy też nie. 

Psycholog jest przede wszystkim dostępny dla wszystkich osób, które borykają się z mniejszymi bądź większymi problemami. Może być to zwykła rozmowa, która ma na celu pokazanie innego punktu widzenia lub znalezienia najbardziej odpowiedniego rozwiązania problemu. Ważne jest jednak, żeby korzystać z pomocy specjalisty za każdym razem, gdy pojawią się niepojące symptomy.