Rodzaje i właściwości ścierniw

Obróbka strumieniowo ścierna jest popularną metodą od lat stosowaną do wykańczania powierzchni różnych materiałów. Za jej pomocą można zarówno wygładzać powierzchnię, jak i czyścić je czy też nadawać im pożądanej chropowatości albo gładkości, wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać. Podstawę metody stanowi ścierniwo o różnej strukturze i dodatkowo gradacji. Jak należy je dobierać do planowanych efektów pracy? Warto zagłębić się w lekturę.

Jaki rodzaj ścierniwa wybrać?

ścierniwoWyróżniamy elektrokorund do piaskowania. Jest to głównie najtrwalsze ścierniwo syntetyczne wielokrotnego użytku. Jego skuteczność oceniana jest na kilkanaście cykli. Otrzymywany jest przede wszystkim na bazie tlenku glinu, posiada twardość większą niż 9. Posiada duży zakres gradacji, dzięki czemu elektrokorund jest bardzo uniwersalnym materiałem ściernym. Używany przede wszystkim do piaskowania, zdobienia i obróbki takich tworzyw jak szkło, metale kolorowe i standardowe, kamień, elementy drewniane czy ceglane. Ten materiał jest wykorzystywany również do produkcji narzędzi ściernych oraz wyrobów nasypowych. Wyróżniamy też ścierniwo takie jak mikro kulki szklane. Na samym początku ten materiał ścierny używany był w lotnictwie. Jego delikatność sprawiała, że nie uszkadzał on nawet najdelikatniejszych elementów maszyny. Dzieje się tak, ponieważ, szklane ścierniwo nie powoduje ścierania erozyjnego. Produkt jest trwały i posiada gładką powierzchnię. Można uzyskać perłowy albo matowy efekt. Mikro kulki szklane przede wszystkim stosowane są do uszlachetniania i wzmacniania powierzchni takich jak stal, szkło czy kamień. Używane jest również ścierniwo takie jak węglik krzemu. Jest to materiał ceramiczny, który powstał dzięki połączeniu krzemu z węglem. Jego obróbka głównie odbywa się w piecach, gdzie temperatura wynosi przeszło 2 tysiące stopni Celsjusza. Cechami charakterystycznymi jest wytrzymałość na duże amplitudy temperatur, działanie powietrza oraz duża wytrzymałość mechaniczna, czyli ogolnie jest bardzo odporne, na wszelkie czynniki zewnętrzne. Jego twardość wynosi 9,5 w skali Mohsa.

Warto wiedzieć, że dobór odpowiedniego ścierniwa do obróbki powierzchni materiału jest uzależniony od planowanego efektu. Ważne jest też wykorzystane urządzenie, które może być przystosowane do określonego materiału. Do wyboru mamy wiele ścierniw o różnych właściwościach i konkretnych twardościach. logiczne jest, że efekt końcowy przeprowadzonego procesu piaskowania będzie uzależniony od wykorzystanego rodzaju ścierniwa. Ścierniwo dostosowujemy do typu powierzchni, oczekiwanego rezultatu oraz rodzaju piaskarki.