Sobotni spływ kajakowy dla początkujących

Jednodniowe spływy kajakowe na Kaszubach to świetna okazja do spędzenia wakacyjnej soboty w sposób nieszablonowy i aktywny. A co najważniejsze – z daleka od telefonów komórkowych, które w obawie przed otaczającą wodą trzeba schować w nieprzemakalnym worku. Sprawdź, co jeszcze sprawia, że kilkunastokilometrowy spływ kajakowy potrafi oczarować na tyle, że staje się coroczną imprezą nie tylko dla rodziców z dziećmi, ale także grup dorosłych szukających odskoczni od miejskiej rzeczywistości?

 Szlaki kajakowe Kaszub

spływ kajakowy kaszubyOtaczająca dookoła zieleń szuwarów oraz złociste piaski plaży oraz nurt leniwie popychający kajak do przodu sprawia, że już od pierwszych chwil można zakochać się w spływach. A jeszcze lepiej może być tylko, jeśli z rzeki trafia się do leniwego, pełnego zupełnie innych widoków jeziora. Ponadto szelest wioseł uderzających o taflę wody sprawia, że zwierzęta żyjące nad rzeką nie uciekają w popłochu. A trzeba przyznać, że najciekawszym elementem jaki oferuje spływ kajakowy kaszuby są w tym aspekcie najlepszym przykładem, jest możliwość obcowania z niezmąconą naturą. Płynąc w kajaku można spotkać bobry, przepłoszyć ptactwo wodne, a nawet minąć sarenki szukające wodopoju. Jest to nie lada gratka dla wielu dorosłych, którzy wymienione zwierzęta widują wyłącznie na zdjęciach. A jeśli w spływie uczestniczą dzieci, na pewno jest to także świetna lekcja środowiska. Ponadto w wielu miejscach, przy słonecznej pogodzie można spotkać ważki siadające na kajaku czy przelatujące czaple. Drugim aspektem, dla którego warto spróbować swoich sił na szlakach kajakowych Kaszub jest konieczność skorzystania z przenoski przez stawy rybne w Grzybowskim Młynie, które jest doskonałym miejscem do zakupienia obiadu w postaci wędzonej ryby. Po kilku godzinach spędzonych w kajaku, taki posiłek na pewno będzie smakować zupełnie inaczej, niż w przypadku zatrzymania się na rybkę podczas przejazdu drogą.

Jeśli kogoś jeszcze nie przekonały te uroki kaszubskich spływów kajakowych, to pozostaje mu tylko samodzielnie przeżyć kilkanaście godzin na wodzie, aby przekonać się, że te zachwyty nie są w żadnym razie na wyrost. Relaksacyjny aspekt przygody w kajaku jest równie ważny jak różnorodność atrakcji czekających w drodze do celu podróży. Bo co się może równać z pluskającą spod wioseł wodą czy delikatnym bujaniem łódki sunącej z nieśpiesznym nurtem rzeki? Żadna muzyka relaksacyjna nie jest w stanie dorównać endorfinom uwolnionym podczas wiosłowania wśród naturalnych odgłosów polskich rzek.