Sprawna rekrutacja do szkoły

Zgodnie z polskim prawem każde dziecko musi być zapisane do szkoły podstawowej. Późniejsza nauka nie jest obowiązkowa, ale z uwagi na poziom życia i wymagania jakie przed nami stawia, konieczne jest zdobycie przynajmniej średniego wykształcenia. Każda szkoła podstawowa prowadzi własną rekrutację na określonych warunkach.

Jak wygląda nabór do szkół podstawowych?

rekrutacja do szkoły podstawowejPójście do szkoły podstawowej jest z pewnością przełomowym momentem w życiu każdego dziecka, ale także rodzica. To nowe sytuacje i wyzwania oraz systematyczna nauka, której do tej pory nie było. Początek nauki w szkole podstawowej następuje zaraz po skończeniu przedszkola, czyli w wieku sześciu lub siedmiu lat. Rekrutacja do szkoły podstawowej jest prowadzona na indywidualnych zasadach dla każdej placówki. Jednakże do państwowych szkół z urzędu dostają się dzieci, które mieszkają w ich rejonie. Każdy rodzic musi w odpowiednim terminie wysłać elektronicznie wniosek do wybranej przez siebie szkoły lub kilku szkół i oczekiwać na ogłoszenie wyników. Jeżeli jakiś maluch się nie dostanie do szkoły, do której rodzice składali wniosek, może się odwołać i uzyskać pozytywną opinię w naborze uzupełniającym. Natomiast rekrutacja do szkół prywatnych głównie opiera się na opłaceniu wpisowego i czesnego. Przy wyborze szkoły podstawowej dla naszego dziecka, najlepiej się kierować kadrą nauczycielską i pedagogiczną, wyposażeniem szkoły i jakością nauczania w danej placówce. Od tych czynników zależy jakość nauczania dzieci, która jest najważniejsza. Obecne szkoły podstawowe obejmują osiem klas, po których skończeniu następuje egzamin, będący przepustką do wybranej szkoły średniej. Przez osiem lat dzieci uczą się podstawowych informacji na temat wszystkich nauk ścisłych i humanistycznych. Mają także zajęcia sportowe, rekreacyjne wyjazdy czy zorganizowane wycieczki kulturalne. Z pewnością nic nie jest w stanie zastąpić dzieciom szkoły podstawowej, a także kontaktu z rówieśnikami. Z pewnością dobra szkoła podstawowa będzie świetnym startem dla dziecka w dalszą edukację.

W Polsce jest kilka tysięcy szkół podstawowych, które różnią się między sobą jakością nauczania. Powszechnie się uważa, że najlepsze są te w dużych miastach, a najgorzej edukują szkoły na terenach wiejskich. Jednak w rzeczywistości może to mieć niewiele wspólnego ze stanem faktycznym, ponieważ o jakości nauczania stanowi ciało nauczycielskie i pedagogiczne. Im lepiej wykształceni i doświadczeni są nauczyciele, tym więcej i lepiej są w stanie przekazać wiedzy dzieciom.