Środki do konserwacji wnętrza samochodu

 

Podczas gdy zdecydowana większość kierowców nowoczesnych samochodów sportowych bardzo dbała o zewnętrzny wygląd pojazdu, szczególny nacisk kładąc na stan lakieru i jego ochronę, bardziej doświadczeni weterani drogowi często wspominali, iż wnętrze samochodów wymaga równie dużej, jeśli nie większej, uwagi. Konserwacja wnętrza pojazdu wymagała bowiem zastosowania wielu różnych preparatów jednocześnie, zwłaszcza w przypadku samochodów których pulpit wykonany był z delikatnych materiałów, mogących łatwo ulec uszkodzeniu.

Nowoczesne środki czyszczące do samochodu

środki czyszczące do samochodówBardzo często miała miejsce sytuacja, w której delikatne elementy tapicerki, wykonane ze skóry czy lekkich tworzyw sztucznych były uszkadzane przez silne środki do czyszczenia, zwłaszcza przez tańsze odmiany, których głównym składnikiem był alkohol. W samochodach pokazowych, często posiadających bardzo imponujące wykończenie wewnętrzne było to niedopuszczalne, dlatego właściciele takich pojazdów stosowali tylko najlepsze środki czyszczące do samochodów. Były to na ogół bardzo dopasowane preparaty, służące do czyszczenia jednego konkretnego materiału, więc często okazywało się iż ilość wymaganych preparatów bywała dość imponująca. Oczywiście najczęściej stosowanym były środki do ochrony i czyszczenia naturalnej skóry, która często była stosowana w samochodach sportowych. Preparaty te nie zawierały na ogół alkoholu, i służyły zarówno do czyszczenia skóry, jak i jej konserwowania, nawilżając powierzchnie i zapobiegając jej naciąganiu i pękaniu po dłuższym czasie użytkowania. Do elementów stalowych i chromowanych, za to, używano bardzo silnych środków antykorozyjnych, choć zazwyczaj były one używane z dużą ostrożnością, gdyż mogły łatwo uszkodzić części plastikowe. Owe środki bardzo dobrze usuwały wszelkie zanieczyszczenia z chromowanych powierzchni, zapewniając im idealny połysk i zapobiegając matowieniu. Równie profesjonalne preparaty można było zastosować do czyszczenia dywaników samochodowych, które wymagały szczególnie częstej konserwacji i czyszczenia.

W profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych często można było dostać środki do czyszczenia i konserwacji niemal każdego materiału, stosowanego do wykończenia elementów wewnętrznych samochodu, więc kierowcy nie mieli na ogół problemu z dopasowaniem preparatów do własnego samochodu. Ceny owych środków często nie grały roli, gdyż kierowcy zdawali sobie sprawę z wysokości kosztów ewentualnej wymiany czy naprawy zaniedbanych podzespołów, i wybierali najbardziej renomowane środki czyszczące.