Ultrafioletowe lampy do ogrodów

Ultrafioletowe lampy do zwalczania owadów były używane od długiego czasu, choć różniły się między sobą skutecznością i jakością. Najtańsze lampy, dostępne w wielu sklepach ogrodniczych i sieciach budowlanych nie były szczególnie skuteczne, choć spełniały swoje zadanie, zwłaszcza jeśli używane były w miejscach w których zauważano bardzo duże skupiska insektów, głównie w pobliżu jezior lub terenów podmokłych.

Podwieszane lampy UV do prywatnego domu

lampy uv na owadyNiezależnie od producenta czy jakości, założenie lamp pozostawało dokładnie identyczne w każdym modelu. Miały one za zadanie przyciągnąć insekty silnym światłem ultrafioletowym, generowanym przez świetlówki otoczone siatką pod wysokim napięciem, porażającą wszelkie owady które znalazły się w jej zasięgu. Skuteczność lamp zależała w dużej mierze od jakości siatki energetycznej i jej napięcia, oraz od rodzaju wybranych świetlówek. Najbardziej skuteczne lampy UV na owady były wyposażane w sieci używające bardzo wysokie napięcie, mogące stanowić również zagrożenie dla zdrowia ludzi, więc najczęściej posiadały osłony lub kraty z tworzyw nie przewodzących prądu, uniemożliwiające użytkownikom przypadkowy kontakt z obiegiem elektrycznym. Świetlówki ultrafioletowe w najskuteczniejszych lampach były zauważalnie silniejsze, i generowały również widzialne światło oprócz promieni ultrafioletowych. Lampy te były dostępne w ogromnej ilości różnych wariantów, przeznaczonych zarówno do prywatnych domów jak i do zakładów pracy. Domowe lampy ultrafioletowe posiadały znacznie częściej obudowy o bardziej ozdobnym wykonaniu, przypominającym starodawne lampy uliczne lub gazowe, choć były one często wykonane z tworzyw sztucznych zamiast metalu, i zazwyczaj były podwieszane do sufitów lub ścian budynku. Przemysłowe urządzenia, natomiast, wyglądem przypominały halogeny lub przemysłowe oświetlenie zewnętrzne. Lampy ultrafioletowe wymagały stałego źródła zasilania z sieci elektrycznej, aczkolwiek mimo napięcia nie należały do szczególnie energożernych urządzeń, nie generując nadmiernie wysokiego zużycia prądu.

W przypadku zastosowania lampy o wysokiej jakości, jedna takowa w zupełności wystarczała do zabezpieczenia dużej powierzchni czy ogrodu przed okolicznymi insektami, a wysokiej jakości podzespoły minimalizowały możliwość powstania uszkodzeń. Najlepsze lampy można było dostać przede wszystkim w sklepach producentów, oraz w renomowanych sieciach ogrodniczych i budowlanych, w których pojawiały się dość często jako stałe wyposażenie do ogrodu.