Uprawa polowa truskawek

Truskawki to wiodący gatunek roślin jagodowych uprawianych w Polsce. Uprawa truskawek może być dochodowa, a uprawa odmian wczesnych pozwoli na szybki napływ pieniędzy do gospodarstwa. aby tak zrobić należy spełnić odpowiednie warunki przed posadzeniem sadzonek. Wyższa wydajność uprawy truskawek jest splotem wielu czynników. Wiedza na temat uprawy tych roślin jest coraz większa, dzięki czemu nowe odmiany są o wiele wydajniejsze.   

O polowej uprawie truskawek

truskawki - uprawa polowaJeszcze 20 lat temu panowało przeświadczenie, że truskawki należy sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Niestety takie działania mogą obniżyć wydajność zbiorów nawet o 10%. Truskawki najlepiej rosną na glebie próchnicznej, lekkiej, zasobnej, o pH pomiędzy 5.5 a 6.5.  Nie odpowiada im gleba ciężka czy podmokła. Truskawki – uprawa polowa polega na czteroletniej przerwie między sadzeniem krzewów truskawek a uprawą ziemniaków czy pomidorów, ponieważ są one żywicielami nicieni, które następnie żerują na korzeniach truskawek. Z dala trzymajmy się od pól, które przez długi czas nie były uprawiane (ugory). Są one siedliskiem dla opuchlaków, które podgryzają korzenie truskawek. Z kolei kapusta, kalafior i ogórek są żywicielami grzyba werticilioza, który powoduje chorobę grzybowa systemu korzeniowego truskawek. Dobrym przedplonem dla truskawek jest groch, fasola, wczesna marchew i cebula. Najlepiej jeśli dysponujemy glebą po roślinach, które poprawiają strukturę gleby i ją użyźniają. Są to: gorczyca, łubin, rzepak ozimy, bobik, wyka, peluszka. Rośliny te nazywane są nawozami zielonymi, po skoszeniu i zaoraniu dostarczają glebie cennej materii organicznej. Ponad to ich uprawa zmniejszy ryzyko zachwaszczenia. Jeśli trafi nam się ugur dobrym rozwiązaniem będzie zasadzenie, która pozwoli ograniczyć występowanie pędraków, drutowców, aksamitki oraz nicieni. Rośliny na zielony nawóz należy skosić przed kwitnieniem lub w trakcie – w ten sposób nie pozwolimy im na zdrewnienie, dzięki temu szybciej się rozłożą. Ziemię należy przyorać lub przekopać na głębokość 20 cm. 

Warto posadzić odmianę wczesną, a obok niej odmianę późniejszą, by jak najdłużej zbierać plony. Dobry wpływ na rozwój i plon truskawek ma obornik, który warto zastosować na przedplonie. Najważniejszym elementem przygotowania gleby pod uprawę truskawek jest jej odchwaszczanie. W szczególności pozbycie się chwastów trwałych, który pozbycie się jest co najmniej uciążliwe. Najlepszym okresem do zwalczania chwastów jest okres od maja do września. Na okres 3 – 4 tygodni musimy powstrzymać się przed podejmowaniem jakichkolwiek działań, aby preparaty mogły zadziałać. Truskawki sadzi się docelowo po 5 – 6 tygodniach.