Wykończenie elewacji z pomocą klinkieru

Klinkier od dawna jest spotykany w budownictwie. Jest on stosunkowo drogi dlatego większość osób stosuje go do wykańczania elementów domu np. kominów, ścian. Spotykane są także ogrodzenia wyłożone cegłą klinkierową, rzadziej spotkamy całe fasady domów obłożone w ten sposób. Technologia produkcji klinkieru jest bardzo stara. Sięga 1962 roku. Pochodzi z Holandii. Dzisiaj jest spotykana w całej Europie gdzie cieszy się dużym powodzeniem.

Zalety elastycznego klinkieru

klinkier elastycznyKlinkier powstaje na bazie piasków kwarcowych i żywic polimerowych. W ten sposób przygotowaną masę poddaje się pigmentacji. Barwniki oparte są na tlenku żelaza, który nadaje nie tylko kolor ale i zabezpiecza przed promieniowaniem UV. Klinkier elastyczny ma wiele zalet. Jest bardzo ozdobny, estetyczny do tego lekki i cienki. Dzięki tym można cechom można wykańczać nim dowolne powierzchnie. Do tego płytki są wytrzymałe. Ich grubość to około 5 mm. Wymiary długości czy szerokości mogą być dowolne. Przez to możemy wykonać z ich pomocą dowolną aranżację. Co ciekawe można go stosować także do wykańczania zaokrąglonych powierzchni. Jest na tyle giętki, że nie będzie stanowić to problemu. Dobrze sprawdza się w przypadku zmiennej pogody. Jest wytrzymały na niskie temperatury i uszkodzenia. Zapewnia także prawidłowa wentylację. Jest paraprzepuszczalny czyli powierzchnia może swobodnie oddychać. Nawet z upływem czasu nie odbarwia się. Zachowuje swoją świeżość i nowy wygląd. Nie ma potrzeby go impregnować. Układanie klinkieru jest dość proste. Nie wymaga fugowania, jednak jest to zajęcie pracochłonne. Wymaga dokładności i doświadczenia jeśli chcemy otrzymać dobry efekt końcowy. Przy pracy z klinkierem nie powinniśmy się spieszyć. Ważne jest także podłoże. Powinno być stabilne i równe. Płytki można montować na elewacji, styropianie, systemach dociepleń, wenie. Klinki sprawdza się nie tylko na zewnątrz domu. Z równie wielkim powodzeniem zagościł we wnętrzach pomieszczeń. Można obkładać nim kominki czy pokrywać ściany salonu i przedpokoju.

Największą zaletą klinkieru jest jego naturalność. Przypomina nam naturalną cele. Zabezpiecza ściany. Można dzięki niemu tworzyć ciekawe aranżacje wnętrz. Dzięki niemu ściany prezentują się niezwykle ciekawie. Wprowadzają charakterystyczny klimat do pomieszczeń. Chętnie sięgają po ego dekoratorzy restauracji i barów. Klinkier jest łatwy do utrzymania w czystości. Można go szorować nie bojąc się, że zblaknie. Prze swoją lekkość nie obciąża ściany. Można go stosować na powierzchniach nośnych.