Wysokiej jakości forma do wtryskarki

Odlewaniem figurek i elementów do nich zajmowali się niemal wszyscy zapaleni gracze, i nie było to niczym szczególnym, choć były to głównie odlewy mocno amatorskie, robione na gipsowych formach z żywicy. Efekt końcowy często był mniej niż zadowalający, ale w dalszym ciągu była to popularna metoda, głównie ze względu na niskie koszty takiego odlewu. Jednak po jakimś czasie, co bardziej zainteresowani tematem koledzy, w tym i my, zaczynali szukać bardziej profesjonalnych metod odlewania, szczególnie figurek własnego pomysłu.

Profesjonalna forma do wtryskarki

formy na wtryskarkęNajbardziej oczywistą metodą było używanie wtryskarki do tworzyw sztucznych, gdyż nawet nieco mniej skomplikowane urządzenia tego typu nadawały się do takich odlewów idealnie, i mogły być używane z najpopularniejszymi materiałami, z jakich wykonywane były figurki, choć oczywiście lepszej jakości materiał, plastik modelarski czy stop cynku z aluminium, nazywany często białym metalem, były najpopularniejsze i najłatwiejsze do dostania. Problemem była jednak sama forma, która nie mogła już być budowana metodami chałupniczymi i wymagała profesjonalnego wykonania i wysokiej jakości, by efekt końcowy był zadowalający. Wysokiej jakości formy na wtryskarkę można było zamówić w każdej narzędziowni, choć cenowo różniły się ze względu na skomplikowanie wzoru oraz zastosowany materiał. Najlepsze formy, wykonane ze stali narzędziowej, która miała wysoką odporność na temperatury i nie była podatna na uszkodzenia bywały dość drogie, szczególnie jeśli sam wzór miał być skomplikowany i szczegółowy, aczkolwiek dla wielu kolegów była to inwestycja, bo formy tego typu zazwyczaj były przez nich używane do produkcji całych serii figurek, których sprzedaż nieraz zwracała koszty formy kilkukrotnie. Najwyższej jakości formy wtryskowe mogły być używane niemal w nieskończoność, o ile były czyszczone i zabezpieczane odpowiednio, a zdecydowana większość była od wewnątrz pokryta warstwą ochronną, zapobiegającą przyleganiu resztek materiału do formy, znacznie ułatwiającą czyszczenie.

Profesjonalne formy były przeznaczone głównie do zakładów przemysłowych, więc były one dość ciężkie i masywne, więc wymuszały one korzystanie z profesjonalnej wtryskarki i narzędzi, aczkolwiek efekt końcowy często potrafił być niezwykle imponujący, niemożliwy do osiągnięcia metodami amatorskimi, a fakt iż miały być one używane wielokrotnie czynił z nich świetną inwestycję dla profesjonalnych modelarzy, wprowadzających do sprzedaży własne modele i figurki.